Zalety kwartalnego rozliczania podatków. Poznaj 5 najważniejszych korzyści

Mateusz Rąbalski
29.09.2016

Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza mnóstwo przywilejów, ale wiąże się także z obowiązkami. Tym najmniej przyjemnym jest rozliczanie się z fiskusem, czyli po prostu płacenie podatków. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa modele: rozliczenie miesięczne lub kwartalne. To drugie może być bardzo korzystne z wielu powodów. Wymieniamy 5 najważniejszych.

  1. Większa płynność finansowa – największym problemem przedsiębiorców są zatory płatnicze, które mogą spowodować nawet paraliż finansów firmy. Nierzetelni kontrahenci bardzo często ignorują wskazany na fakturze termin zapłaty, co Urzędu Skarbowego w ogóle nie interesuje. Podatek płaci się od wystawionej, a nie opłaconej faktury. Jeśli przedsiębiorca wystawi fakturę w lutym, a zapłatę otrzyma dopiero w kwietniu, to i tak w marcu będzie musiał odprowadzić od niej podatek dochodowy i VAT. Rozliczając się w systemie kwartalnym można uniknąć takich problemów, gromadzić środki na podatek na bieżąco i cierpliwie czekać na opłacenie faktury.
  2. Mniej formalności – rozliczając się kwartalnie nie trzeba składać tak wielu deklaracji. Ogranicza się też kontakt z Urzędem Skarbowym. Wystarczy 4 razy w roku podatkowym przelać należny podatek dochodowy i VAT. To upraszcza prowadzenie księgowości, szczególnie w małych firmach, gdzie tymi sprawami zajmuje się właściciel.
  3. Większa elastyczność – podatek dochodowy i VAT może zostać obniżony o tzw. koszty, jakie przedsiębiorca ponosi w związku z prowadzeniem działalności. Może się zdarzyć, że w danym miesiącu zabraknie mu środków na zakup jakiegoś sprzętu. W takiej sytuacji szansa odliczenia przepadnie. Jeśli przedsiębiorca rozlicza się kwartalnie, to prawo do odliczenia kosztów przysługuje mu przez cały kwartał.
  4. Łatwiejsze składanie korekt – jeśli przedsiębiorca pomylił się w deklaracji VAT w lutym, a wyszło to na jaw we wrześniu, to w przypadku rozliczenia miesięcznego będzie musiał złożyć aż 7 korekt. Jeśli rozlicza się kwartalnie, wówczas będą to tylko 2 korekty – za pierwszy i drugi kwartał.
  5. Lepsze panowanie nad środkami firmy – przedsiębiorca rozliczający się kwartalnie może sobie narzucić korzystną dyscyplinę finansową i np. co miesiąc odkładać pewną kwotę pieniędzy na poczet przyszłego podatku. Dzięki temu uniknie kłopotliwej sytuacji, w której nagle będzie musiał znaleźć znaczne środki dla fiskusa. W ten sposób przedsiębiorca uczy się oszczędzania i budowania kapitału zabezpieczającego działalność.

Warto wiedzieć, że prawo do kwartalnego rozliczania się z podatków mają tylko ci przedsiębiorcy, którzy w ciągu jednego roku podatkowego nie uzyskują obrotów wyższych niż 1,2 miliona euro, a także ci, którzy założyli nową firmę i w ciągu ostatnich 2 lat nie prowadzili innej działalności.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie