Trudny czas – trudne decyzje

Jerzy Biernacki
17.08.2017

Śmierć bliskiego członka rodziny jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń, jakie mogą nas spotkać. Z drugiej strony, choć byśmy nie wiadomo jak się starali, to nie jesteśmy w stanie przygotować się do nieszczęścia. Dodatkowo oprócz spraw związanych z pochówkiem przyjdzie nam zmierzyć się ze spadkiem, jaki zmarły po sobie zostawił.

W sytuacjach trudnych warto zwrócić się do kancelarii, która obsługuje prawo cywilne. Warszawa jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy pomoc szczególnie przy zmianie obowiązujących przepisów.

Zmiany w prawie spadkowym

Nowelizacja przepisów w zakresie spadków odpowiada przede wszystkim na problemy ludzi, którzy takie zobowiązania przejmowali. Wtenczas za długi zmarłego odpowiadali całym swoim majątkiem, nawet jeśli zobowiązania przekroczyły wartość pozostawionego majątku. Takie zapisy powodowały, że można było, przyjmując spadek, łatwo wpaść w pułapkę finansową. Żeby uniknąć nieświadomego przejęcia długów, wprowadzono zapisy chroniące spadkobiercę. Jeśli w ciągu 6 miesięcy od daty śmierci bliskiego nie złoży od oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, automatycznie przyjmuje go z dobrodziejstwem inwentarza. To znaczy tyle, że za długi odpowiada tylko do wysokości odziedziczonego majątku. Znika więc ryzyko nieświadomego przyjęcia zobowiązań. 

Odpowiednie uwarunkowania

Oszacowanie majątku i długów zmarłego odbywa się na podstawie wykazu inwentarza stanu czynnego spadku. Trzeba ten dokument przygotować z należytą starannością, by odzwierciedlał on stan faktyczny. Jeśli taki wykaz inwentarza nie zostanie spisany, wówczas nie będzie możliwości oszacowania, do jakiej wielkości dziedziczy się długi – czyli w praktyce nie będzie można skorzystać ze zmian zapisanych w nowelizacji.  

W praktyce jednak okazuje się, że spadkobiercy często mają bardzo ograniczoną wiedzę na temat długów zmarłego i nawet pomimo starań nie są w stanie wykazać wszystkich zobowiązań. Według przepisów wyżej wspomniany wykaz można uzupełnić także po stronie posiadanego majątku.

Przepisy w sytuacjach życiowych często jednak zawodzą. W przypadku wątpliwości warto poradzić się prawnika, który pomoże zarówno przy zapisach testamentu, jak i ustalaniu spadkobierców. Jednym z ważniejszych aspektów będzie wspomniany wyżej problem przyjęcia spadku, ale na drodze będziemy musieli jeszcze zmierzyć się z problemem zachowku czy też zbyciem spadku. Prawnik oceni zarówno stosunki prawne między osobami, których spadek dotyczy, jak i będzie chronił interesy rodziny.

 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie