Sprzedaż samochodu firmowego – o czym musisz pamiętać?

Marek Szydełko
03.05.2017

Samochód to dla wielu przedsiębiorców nie tylko niezbędny składnik majątku firmy, ale także znakomite źródło kosztów. Wydatki związane z użytkowaniem samochodu pozwalają obniżyć kwotę należnego podatku. Prędzej czy później przyjdzie jednak moment sprzedaży samochodu firmowego. Wówczas przedsiębiorca musi wypełnić swoje obowiązki względem fiskusa. O czym musisz pamiętać? Podpowiadamy.

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT

Jeśli przedsiębiorca jest czynnym płatnikiem VAT, to w momencie zakupu samochodu z pewnością skorzystał z możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, dzięki czemu finalny koszt auta był dla niego niższy. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie sprzedaży samochodu przedsiębiorca jest zobowiązany wystawić fakturę VAT, a więc odprowadzić naliczony podatek na konto fiskusa.

Ważne!

Obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług nie dotyczy wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy w momencie zakupu samochodu nie skorzystali z możliwości odliczenia VAT oraz wykorzystywali pojazd do czynności zwolnionych z podatku.

Realnie można więc uznać, że zdecydowana większość przedsiębiorców sprzedających samochód będący w ewidencji środków trwałych firmy, musi naliczyć i odprowadzić podatek VAT od tej transakcji. Opisane przepisy weszły w życie w 2014 roku – wcześniej przedsiębiorcy mieli więcej możliwości uniknięcia podatku.

Co z podatkiem dochodowym?

Ponieważ przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę VAT na sprzedawany samochód firmowy, automatycznie powstaje z tego tytułu przychód, od którego należy opłacić podatek dochodowy. Nie ma żadnej legalnej możliwości uniknięcia naliczenia podatku.

Wycofanie samochodu z ewidencji środków trwałych nie rozwiązuje problemu. Zgodnie z przepisami zwolniona z podatku dochodowego jest wyłącznie sprzedaż auta firmowego, które zostało wycofane z ewidencji minimum 6 lat wcześniej liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został wycofany z firmy.

Warto wiedzieć

Jeśli auto zostało sprzedane przed zakończeniem jego pełnej amortyzacji, to pozostała do zamortyzowania kwota może stanowić jednorazowy koszt dla przedsiębiorcy.

Jak widać przepisy dotyczące sprzedaży samochodu firmowego nie są zbyt skomplikowane. W praktyce przedsiębiorca i tak może uniknąć opłacenia podatku VAT i dochodowego – wystarczy, że w podobnym okresie kupi kolejny samochód, który będzie stanowić jego koszt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie