Składki na ZUS, czyli co tak naprawdę opłacasz?

Maciej Piwowski
21.03.2017

Jako przedsiębiorca masz obowiązek samodzielnie wyliczać i opłacać składki na ZUS. To istotna różnica w porównaniu do pracy na etat, gdy pracownik tak naprawdę nie ma pojęcia, jaka część jego pensji trafia stricte na konta państwowego giganta. Jak się jednak okazuje nawet niektórzy przedsiębiorcy nie wiedzą, za co właściwie płacą co miesiąc sporo pieniędzy. W tym wpisie wyjaśnimy Ci, na co są przeznaczane Twoje składki na ZUS.

Składka na ubezpieczenie społeczne

W ramach tej składki (najwyższej) opłacasz tak naprawdę cztery świadczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Z płacenia składki na ubezpieczenie społeczne zwolnieni są przedsiębiorcy jednocześnie pracujący na etacie. Co oznaczają poszczególne składki:

  • Składka na ubezpieczenie emerytalne – jak łatwo się domyślić jest to część odkładana na Twoją przyszłą emeryturę z ZUS.
  • Składka na ubezpieczenie rentowe – oczywiście finansuje koszty wypłacanej Ci renty, jeśli nie będziesz zdolny do pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
  • Składka na ubezpieczenie wypadkowe – finansuje świadczenia wypłacane w razie ulegnięcia wypadkowi przy pracy.
  • Składka na ubezpieczenie chorobowe – opłacając ją masz prawo do świadczeń w razie choroby czy urlopu macierzyńskiego. Jest to jedyna składka opłacana dobrowolnie.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Dzięki jej opłacaniu przedsiębiorca ma prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia będącej pod nadzorem Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto wiedzieć, że składka ta jest opłacana z tytułu wszystkich działalności prowadzonych przez ubezpieczonego. Co to oznacza?

Jeśli masz więcej niż jedną firmę, to składkę opłacasz osobno za każdą z nich. Tak samo jest w przypadku osób zatrudnionych na etacie i jednocześnie prowadzących działalność gospodarczą. Absurd, ale w świetle prawa.

Składka na Fundusz Pracy

Nie daje ona przedsiębiorcy żadnych profitów i jest typowym zawoalowanym podatkiem. W praktyce bowiem te pieniądze trafiają do urzędów pracy w całym kraju i finansują wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, koszty kursów dla tych, którzy chcą się przekwalifikować itd.

Ważne!

Ta składka jest warunkowo dobrowolna, co oznacza, że nie musi jej opłacać przedsiębiorca będący na tzw. małym ZUS-ie oraz przedsiębiorca, który ukończył 55. rok życia w przypadku kobiet i 60. rok życia w przypadku mężczyzn.

Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Opłaca ją tylko przedsiębiorca zatrudniający pracowników. Z tego Funduszu wypłacane są świadczenia pracownikom w razie upadłości zakładu pracy.

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych

Tę składkę także opłacają wyłącznie przedsiębiorcy zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Finansuje ona emerytury pomostowe i trzeba ją opłacać nawet za tych pracowników, którzy nie mogą skorzystać z tego świadczenia.

Teraz już wiesz, za co płacisz miesięcznie około 1200 złotych. Oczywiście ta wiedza nie zmienia faktu, że składki na ZUS są w Polsce bardzo wysokie, ale to już temat na osobny artykuł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie