Ryczałt ewidencjonowany – nie zawsze można go stosować

Maciej Piwowski
29.01.2018

Ryczałt ewidencjonowany to bardzo atrakcyjna forma opodatkowania działalności gospodarczej, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie spodziewają się osiągać wysokich przychodów i zamierzają prowadzić skromny biznes. Jakie są zalety ryczałtu? Czy każdy może wybrać tę formę opodatkowania?

Podstawowa zaleta

Jest nią oczywiście znacznie niższa podstawa opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem ryczałtem wybierają stawkę, która jest niezmienna, a to daje możliwość bardzo łatwego i przejrzystego zarządzania firmowymi finansami.

W przypadku większości przedsiębiorców ryczałt jest też najtańszą formą opodatkowania. W Polsce najczęściej stosowane są stawki: 3%, 5,5% oraz 8,5%, które są o wiele niższe niż w przypadku zasad ogólnych (18% lub 32%), a także podatku liniowego (19%). Gdzie jest zatem kruczek?

Otóż ryczałt ewidencjonowany nie pozwala przedsiębiorcy odliczać kosztów od wysokości należnego podatku. Z tego punktu widzenia jest to mało atrakcyjna forma opodatkowania dla tych firm, które regularnie generują wysokie koszty, np. na zakup materiałów czy eksploatację pojazdów.

Pamiętaj

W ryczałcie ewidencjonowanym podatek jest naliczany od przychodu, a nie od dochodu przedsiębiorstwa. Rozliczenie z Urzędem Skarbowym następuje na formularzu PIT-28, który należy złożyć do 31 stycznia kolejnego roku podatkowego.

Kiedy nie można rozliczać się ryczałtem?

Ryczałt ewidencjonowany nie jest opcją dla każdego. Przede wszystkim nie mogą z tej możliwości skorzystać przedsiębiorcy, którzy w ciągu poprzedniego roku podatkowego osiągnęli przychód na poziomie co najmniej 250.000 euro. Jeśli więc będziesz mieć świetny rok, to w kolejnym automatycznie stracisz prawo do rozliczania się ryczałtem.

Ryczałt jest również niedostępny dla przedsiębiorców prowadzących niektóre rodzaje działalności. Są to:

  • Apteki,
  • Firmy pożyczkowe, lombardy,
  • Kantory,
  • Firmy sprzedające części i akcesoria do pojazdów mechanicznych,
  • Firmy, które wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym (poza wytwarzaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii).

Trzeba również pamiętać, że przedsiębiorca nie ma możliwości przejścia na ryczałt ewidencjonowany w trakcie roku podatkowego. Można to zrobić albo na etapie zakładania działalności, albo na początku kolejnego roku podatkowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie