Podatek liniowy – komu i kiedy się opłaca?

Maciej Piwowski
17.10.2016

Podatek liniowy to jedna z najpopularniejszych form opodatkowania w tzw. cywilizowanym świecie. W Polsce obowiązuje od kilkunastu lat i z założenia miał bardzo ułatwić życie przedsiębiorcom. To się udało – dziś wiele firm funkcjonuje na podatku liniowym w wysokości 19%, co tym przedsiębiorstwom, które osiągają wyższe dochody, pozwoliło obniżyć daninę na rzecz państwa. Komu szczególnie opłaca się podatek liniowy? O czym koniecznie trzeba pamiętać? Podpowiadamy.

Przywileje, ale też obowiązki

19% podatek liniowy to znakomita alternatywa dla wyższej skali. W dużym uproszczeniu chodzi o to, aby przedsiębiorca bez względu na osiągane dochody opłacał równy podatek. Wcześniej było tak, że ci zarabiający mniej płacili 18%, a ci, którym bardziej się poszczęściło, musieli oddawać państwu aż 32% dochodów.

Warto wiedzieć

Ten drugi próg obowiązuje po przekroczeniu 85.528 złotych dochodu w danym roku podatkowym.

Od razu widać więc, że podatek liniowy nie opłaca się przedsiębiorcom zarabiającym mniej, a więc najczęściej samozatrudnionym. Trzeba bowiem koniecznie wspomnieć o istotnych ograniczeniach wynikających ze zdecydowania się na liniową formę opodatkowania.

Największą wadą jest to, że przedsiębiorca traci ulgi podatkowe – nie odliczy więc np. ulgi na dziecko. Nie może także rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem. Prawo pozostawiło jednak możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodu oraz pomniejszania podatku o składki na ubezpieczenie społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Komu to się nie opłaca?

Nie tylko przedsiębiorcom z pierwszego progu podatkowego. Także tym, którzy rozliczają się z bezrobotnym małżonkiem i wykorzystują ulgi podatkowe. W takiej sytuacji próg dla obojga małżonków wynosi nieco ponad 171 tysięcy złotych – do tej kwoty płacą 18% podatku. Jeśli więc przedsiębiorca nie osiąga wyższych dochodów z działalności gospodarczej, powinien zostać na podatku według zasad ogólnych.

Pamiętaj

Podatek liniowy nie daje prawa do skorzystania z kwoty dochodu wolnego od podatku.

Przedsiębiorca jednocześnie pracujący na etacie, który zdecyduje się na podatek liniowy, będzie musiał składać dwie osobne deklaracje, co jest istotnym utrudnieniem. Nadal też nie będzie mógł rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ale skorzysta z ulg z tytuły zatrudnienia na umowę o pracę.

Jak widać podatek liniowy nie jest idealnym remedium na wysokie obciążenia podatkowe w naszym kraju. Jego wybór musi być bardzo dokładnie przemyślany, z uwzględnieniem nie tylko korzyści, ale też istotnych wad.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie