Odwołanie od decyzji Urzędu Skarbowego – jak wygląda procedura?

Marek Szydełko
10.04.2017

Kontrola skarbowa to zawsze bardzo nieprzyjemne doświadczenie dla przedsiębiorcy, szczególnie jeżeli kończy się wydaniem niekorzystnej decyzji np. o konieczności zapłaty naliczonego podatku. Nie jest jednak tak, że urzędnicy są nieomylni. Przedsiębiorca ma pełne prawo nie zgadzać się z wydaną decyzją i złożyć od niej odwołanie. Jak wygląda cała procedura? O czym trzeba koniecznie pamiętać? Przeczytaj.

Odwołanie składa się do dyrektora izby skarbowej

To bardzo ważna kwestia, o której przedsiębiorcy często nie wiedzą. Otóż stroną właściwą do zapoznania się z odwołaniem jest dyrektor izby skarbowej, która funkcjonuje na obszarze zarejestrowania działalności gospodarczej.

Trzeba przy tym pamiętać, że odwołanie do dyrektora izby skarbowej jest przekazywane za pośrednictwem organu, który wydał krzywdzącą – zdaniem przedsiębiorcy – decyzję, czyli właściwego Urzędu Skarbowego. Chodzi o to, aby urząd miał możliwość zapoznania się z treścią odwołania.

Pamiętaj

Na złożenie odwołania masz 14 dni następujących po dniu otrzymania decyzji. Jeśli ostatni dzień przypada w sobotę, niedzielę lub dzień wolny od pracy, termin ten zostaje przesunięty na kolejny dzień roboczy.

Jeśli przedsiębiorca nie złoży odwołania w wymaganym terminie, to nie będzie mieć już takiej możliwości i decyzja zostanie uznana za ostateczną. Wtedy przedsiębiorcy zostanie już tylko jedna furtka, mianowicie zawnioskowanie o stwierdzenie nieważności decyzji – najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy decyzja została wydana z naruszeniem prawa.

Co należy napisać w odwołaniu?

W treści odwołania przede wszystkim trzeba zawrzeć swoje żądania, a więc m.in. prośbę o ponowne zbadanie sprawy czy uchylenie niekorzystnej decyzji. Przedsiębiorca musi także podać wszelkie niezbędne dane identyfikacyjne – w przeciwnym razie pismo będzie nieważne.

Odwołanie składa się za urzędowym potwierdzeniem odbioru. Następnie przedsiębiorca musi czekać na decyzję organu odwoławczego. Powinna ona zostać wydana niezwłocznie, maksymalnie w ciągu miesiąca, choć w wyjątkowych sytuacjach procedura może zostać przedłużona, o czym przedsiębiorca musi zostać poinformowany.

Nieskuteczne odwołanie – co teraz?

Jeśli dyrektor izby skarbowej utrzyma decyzję Urzędu Skarbowego w mocy, przedsiębiorcy zostanie jeszcze jedna droga odwoławcza – może złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ma na to 30 dni od momentu otrzymania decyzji. Skargę składa się za pośrednictwem właściwej izby skarbowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie