Na to uważaj! 6 wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów prowadzenia działalności

Piotr Kowalczyk
02.08.2016

Jednym z największych atutów prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość obniżenia należnego podatku o tzw. koszty. Generuje je każdy przedsiębiorca, ale warto wiedzieć, że Urząd Skarbowy zaakceptuje wyłącznie te wydatki, które zostały ściśle i wiarygodnie uzasadnione. Na tym tle często dochodzi do nadużyć ze strony przedsiębiorców. Jeśli nie chcesz złamać przepisów, to sprawdź, których 6 sztandarowych wydatków nie można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności.

  1. Wydatki na środki trwałe – jeśli środek trwały zakupiony do firmy ma wartość przekraczającą 3500 złotych i będzie użytkowany dłużej niż rok, to nie może być zaliczony w poczet kosztów. Możliwe jest jedynie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Ale UWAGA. Nie dotyczy to środków zakupionych w ramach dotacji czy subwencji.
  2. Koszty egzekucyjne – jeśli przedsiębiorca zostanie obciążony np. odsetkami lub opłatą egzekucyjną w związku z jakąś zaległą płatnością, to nie może zaliczyć tego w poczet kosztów prowadzenia działalności. Nie działa to jednak w drugą stronę. Jeśli firma windykuje dłużnika, to koszty egzekucyjne mogą zostać odliczone.
  3. Grzywny, kary, odszkodowania – jakiekolwiek wydatki związane z nałożonymi na przedsiębiorcę karami nie podlegają odliczeniu. Dotyczy to np. mandatu karnego za przekroczenie prędkości czy odszkodowania, jakie firma poniosła w związku z niewywiązaniem się z terminu zakończenia prac.
  4. Pensja przedsiębiorcy – właściciel firmy nie może odliczyć wydatków poniesionych na opłacenie jego własnego pracy. Tak samo jest z pensją wypłacaną małżonkowi oraz małoletnim dzieciom przedsiębiorcy.
  5. Nieuzasadnione podróże – odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki na podróże służbowe, czyli ściśle związane z wykonywaniem działalności. Przedsiębiorca nie może więc odliczyć np. biletów lotniczych, skoro wybrał się na wakacje z rodziną. Wszelkie odliczenia związane z podróżami służbowymi muszą być sumiennie udokumentowane. Przedsiębiorca może też rozliczyć wyłącznie koszt diety do ustalonej przepisami wysokości.
  6. Wydatki osobiste – przedsiębiorca nie ma prawa odliczyć od podatku kosztów związanych z zakupem przedmiotów, które mogą być przez niego wykorzystywane w celach prywatnych. Odpada więc np. rozliczenie zakupu garnituru, chyba że zostały na nim wyszyte firmowe emblematy. Tak samo jest również z kursami i studiami. Wydatki na rozwój intelektualny przedsiębiorcy mogą podlegać odliczeniu tylko w sytuacji, gdy są ściśle związana z prowadzoną działalnością.

Warto pamiętać o tych wyłączeniach, aby nie narazić się na nieprzyjemności podczas kontroli skarbowej, która może się zakończyć podważeniem zasadności wydatku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie