Kiedy warto poprosić o interpretację podatkową? 5 klasycznych sytuacji

Krzysztof Jagielski
04.07.2016

Polskie prawo podatkowe jest zawiłe – i należy to potraktować jako eufemizm. Jeszcze gorzej mają przedsiębiorcy, którzy co jakiś czas muszą zagłębić się w przepisy i przynajmniej spróbować je zrozumieć. Ponieważ jednak problem z tym mają niekiedy i sami urzędnicy, powstała instytucja interpretacji podatkowej. Można się o nią zwrócić do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy warto poprosić o taką interpretację? Oto 5 najczęstszych sytuacji.

  1. Czy muszę założyć działalność gospodarczą? - to pierwsze pytanie, z jakim warto zwrócić się do skarbówki. Wbrew pozorom sprawa nie jest bowiem tak oczywista. Wiele osób nie wie np., czy zarejestrowania działalności wymaga sprzedaż przedmiotów na Allegro, a tym bardziej prowadzenie firmy na zasadzie użyczenia zasobów.
  2. Czy muszę być VAT-owcem? - prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka form opodatkowania i nie każdy musi być VAT-owcem, szczególnie jeśli się to kompletnie nie opłaca. Zanim jednak zdecydujesz się nie być płatnikiem VAT, poproś o interpretację z uwzględnieniem charakteru prowadzenia działalności – konsekwencje błędnego fakturowania transakcji mogą być bolesne.
  3. Jaką stawkę VAT zastosować? - klasyczny problem wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą różne formy działalności. To zagadnienie doskonale znają np. właściciele firm budowlanych, hurtownicy czy twórcy. Czasami przepisy są na tyle niejednoznaczne, że naprawdę nie wiadomo, jaką stawkę VAT zastosować. Aby nie popełnić błędu warto poprosić o interpretację na konkretnym przykładzie.
  4. Rozliczanie kosztów – powszechnie wiadomo, że nie każdy wydatek może zostać zaliczony w poczet kosztów uzyskania przychodu. Najwięcej kontrowersji zawsze budzą tzw. wydatki o charakterze osobistym. Jeśli więc twierdzisz, że masz prawo rozliczyć ekspres do kawy, to zanim pójdziesz na udry z fiskusem poproś o interpretację.
  5. Koszty reprezentacyjne firmy – bardzo szerokie zagadnienie, które bywa różnie interpretowane przez poszczególne urzędy skarbowe. Dla jednego urzędnika zakup drogiego dzieła sztuki może być uzasadniony, dla drugiego absolutnie nie. Tak samo jest np. z organizacją eventów. W przypadku rozliczania kosztów reprezentacyjnych zawsze warto wnioskować o interpretację, bo łatwo tutaj o kosztowny błąd.

Oczywiście sporą wiedzę na temat tych zagadnień powinna mieć osoba zajmująca się firmową księgowością. Można także poprosić o poradę na infolinii ministerstwa finansów. W podatkach jednak obowiązuje niezmienna zasada: papier to papier. Dlatego w spornych sytuacjach nie wahaj się złożyć wniosku o interpretację podatkową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie