Jak rozliczyć wydatki na reklamę Google AdWords?

Jerzy Biernacki
22.09.2017

Google AdWords to obecnie jedno z najpopularniejszych i najskuteczniejszych narzędzi reklamy w Internecie. Polega na wyświetlaniu tzw. linków sponsorowanych w wyszukiwarce, dzięki czemu potencjalni klienci mogą wejść na stronę reklamodawcy po wpisaniu konkretnego zapytania, np. „buty do biegania” (pojawi się link prowadzący do sklepu z obuwiem sportowym). Za taką reklamę trzeba oczywiście zapłacić. Ten wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu, ale jak go prawidłowo rozliczyć?

Najwygodniejsza opcja

Uruchomienie kampanii AdWords może wydawać się proste, ale w rzeczywistości wymaga to odpowiednich umiejętności. Przedsiębiorcy bez żadnej wiedzy i doświadczenia bardzo często narzekają na niską efektywność reklamy, co jest bezpośrednio związane z błędami, jakie popełnili na etapie tworzenia kampanii i zarządzania nią.

Na rynku działa mnóstwo firm specjalizujących się w prowadzeniu kampanii AdWords dla swoich klientów. Wystarczy poszukać agencji reklamowej lub agencji SEM. Marketing w wyszukiwarce na poziomie profesjonalnym jest bardzo skomplikowaną dziedziną.

Oczywiście takie usługi kosztują, ale w zamian otrzymuje się pewność, że kampania została dobrze zaplanowana i w krótkim czasie przyniesie wymierne korzyści (o ile wybierzemy polecaną agencję).

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się wynająć agencję do prowadzenia kampanii AdWords, to będzie otrzymywać od niej normalną fakturę VAT ze stawką 23%. Taki dokument podlega księgowaniu, a wydatek w całości stanowi koszt uzyskania przychodu.

Samodzielne prowadzenie kampanii

Jeśli przedsiębiorca woli samodzielnie uruchomić i poprowadzić kampanię linków sponsorowanych, to będzie się rozliczać bezpośrednio z firmą Google, a konkretnie z jej irlandzkim oddziałem. Do założenia konta AdWords konieczne jest podanie danych karty kredytowej – wówczas płatność za kliknięcia jest pobierana automatycznie.

Google co miesiąc będzie udostępniać na koncie klienta fakturę za wykonaną usługę, czyli wyświetlenie linków, w które kliknęli użytkownicy wyszukiwarki. Jest to faktura z kwotą netto wyrażoną w euro i w złotówkach. Po stronie przedsiębiorcy leży obowiązek naliczenia podatku VAT w wysokości 23% - w przeciwnym razie dokument nie będzie mógł zostać zaksięgowany. Na szczęście podatek VAT w całości podlega odliczeniu, dzięki czemu transakcja jest neutralna podatkowo.

Ważne!

Przedsiębiorca, który nie jest vatowcem, także musi naliczyć podatek VAT od faktury z firmy Google i niestety odprowadzić go na konto urzędu skarbowego. Warto jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji cała kwota podatku stanowi koszt uzyskania przychodu.

Jak pobrać fakturę za AdWords?

Najpierw musisz zalogować się na swoje konto AdWords. Następnie w prawym górnym rogu znajdziesz ikonkę koła zębatego. Kliknij w nią i wybierz „Rozliczenia i płatności”. Przeniesiesz się do podstrony, na której jest podane saldo Twojego konta i ostatnie rozliczenia z Google. W oknie „Transakcje” wybierz opcję „Wyświetl transakcje i dokumenty”.

Następnie zobaczysz zestawienie dokonanych transakcji i pobranych przez Google opłat. Za każdy okres rozliczeniowy jest wystawiana faktura – wystarczy ją tylko pobrać w formacie PDF i gotowe. Dokument jest przygotowany do zaksięgowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie