Faktura za hotel – czy stanowi koszt uzyskania przychodu?

Marek Szydełko
19.06.2017

Prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często wiąże się z koniecznością odbywania podróży służbowych. Przedsiębiorca ponosi z tego tytułu konkretne, często niemałe, koszty. Wśród nich istotną pozycję stanowi wydatek na nocleg. Wielu właścicieli firm ma wątpliwości, czy faktura za hotel może stanowić koszt uzyskania przychodu. Te obawy są słuszne, ale tylko częściowo.

Faktura za hotel nie daje prawa do odliczenia podatku VAT

Polskie prawo podatkowe jasno określa, że wydatki poniesione na usługi noclegowe i gastronomiczne nie podlegają odliczeniu od podatku VAT. Nie ma tutaj znaczenia, czy osoba korzystająca z takich usług jest vatowcem czy też nie. Dlatego mimo że na fakturze będzie wyszczególniona kwota podatku (8%), to przedsiębiorca jej nie odliczy.

Warto wiedzieć

Odliczeniu od podatku VAT podlegają natomiast inne usługi hotelowe, wyszczególnione na fakturze: opłata za parking, opłata za salę konferencyjną itp. W takiej sytuacji w KPiR należy ująć kwotę brutto za nocleg i kwotę netto za usługi dodatkowe.

Przedsiębiorca może zaksięgować fakturę za pobyt w hotelu na dwa sposoby: albo ująć ją w całościowym rozliczeniu wyjazdu służbowego (z innymi wydatkami), albo jako osobny dokument wpisywany do kolumny 13 w sekcji „Pozostałe wydatki”.

Co z parkingiem hotelowym?

Zwykle w hotelach żąda się dodatkowej opłaty za możliwość skorzystania z parkingu. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien poprosić o wyszczególnienie tej pozycji na fakturze. Wydatek na parking stanowi koszt uzyskania przychodu, w tym daje możliwość odliczenia podatku VAT (23%). Trzeba jednak pamiętać o istotnym rozróżnieniu.

Pamiętaj!

Sposób księgowania wydatku zależy od tego, czy samochód, który został zaparkowany pod hotelem, stanowi środek trwały przedsiębiorstwa, czy też jest rozliczany na podstawie tzw. kilometrówki.

W pierwszym przypadku nie ma żadnego problemu i koszt zaliczany jest w całości – ewentualnie pomniejsza się o 50% odliczenie podatku VAT, jeśli samochód jest użytkowany w trybie mieszanym (prywatnie i służbowo). Jeśli natomiast auto znajduje się na ewidencji przebiegu, odliczenie będzie przysługiwać wyłącznie w ramach limitu kilometrówki.

Warto wiedzieć

W obu sytuacjach wydatek na parking należy zaksięgować w kolumnie 13 księgi przychodów i rozchodów.

Jak widać faktura za hotel może stanowić koszt uzyskania przychodu, jednak należy pamiętać o jej prawidłowym zaksięgowaniu oraz braku prawa do odliczenia podatku VAT za usługi noclegowe i gastronomiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie