Co grozi za wystawianie tzw. pustych faktur?

Marek Szydełko
23.03.2018

Organy skarbowe, a w szczególności Krajowa Administracja Skarbowa, mają za zadanie walczyć z przypadkami łamania prawa podatkowego, które wciąż zdarzają się w biznesie. Nieuczciwym przedsiębiorcom coraz trudniej jest dopuszczać się procederu oszukiwania państwa. W głównym kręgu zainteresowania instytucji kontrolnych są firmy, które wystawiają tzw. puste faktury. W dobie JPK wykrycie i udowodnienie takiego działania jest stosunkowo proste, dlatego nie warto ryzykować. Co za to grozi? Przeczytaj.

Czym są puste faktury?

Są to po prostu dokumenty, które dotyczą fikcyjnych sprzedaży. Jeśli firma X wystawia fakturę firmie Y za usługę, której nie wykonała, robi to tylko po to, aby uzyskać korzyść finansową w postaci zwrotu podatku VAT od urzędu skarbowego.

Proceder jest doskonale znany i stosowany w biznesie od wielu lat. Do perfekcji opanowały go grupy przestępcze działające pod przykrywką działalności gospodarczej. Jednak czasami próbują tego także zwykli przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w tarapatach finansowych i chcą szybko podreperować swoje budżety.

Przez lata proceder wystawiania pustych faktur drenował skarb państwa. Po wprowadzeniu procedury JPK walka z tym zjawiskiem jest o wiele łatwiejsza. Do wychwytywania takich „przekrętów” została powołana Krajowa Administracja Skarbowa.

Pamiętaj

Wystawienie pustej faktury zawsze jest traktowane, jak przestępstwo skarbowe. Nie ma tutaj znaczenia cel takiego działania.

Co grozi za wystawianie pustych faktur?

Gdy w toku kontroli wyjdzie na jaw, że przedsiębiorca wystawił pusta fakturę lub robił to nagminnie, organ skarbowy może nałożyć na niego bardzo wysoką grzywnę w wysokości nawet do 25 milionów złotych! Co ważne, taka kara może spotkać także kontrahenta biorącego udział w procederze, nawet jeśli jest to osoba fizyczna.

Na tym nie koniec. Nieuczciwy przedsiębiorca musi się również liczyć z poniesieniem odpowiedzialności karnej. Za wystawianie pustych faktur grozi nawet wieloletnie więzienie. Wszystko zależy tutaj od skali zjawiska. I tak:

  • W przypadku faktury na kwotę nieprzekraczającą 200 tysięcy złotych – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia,
  • W przypadku faktur na kwotę łączną nieprzekraczającą 5 milionów złotych – co najmniej 3 lata więzienia,
  • Jeśli puste faktury zostały wystawione na kwotę powyżej 10 milionów złotych – kara wynosi od 5 do 25 lat więzienia.

Kary są więc bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę coraz większą skuteczność KAS w udowadnianiu procederu wystawiania pustych faktur, ryzykowanie nie ma najmniejszego sensu. Nigdy nie zgadzaj się też, aby to Twoja firma była odbiorcą pustej faktury, bo wówczas odpowiedzialność będzie dotyczyć także Ciebie!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie