Co grozi za spóźnienie w złożeniu JPK_VAT? Przeczytaj

Maciej Piwowski
08.02.2018

Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, to początek 2018 roku przyniósł Ci ogromną zmianę. Od 1 stycznia każdy prowadzący działalność gospodarczą, ma obowiązek przekazywania do Krajowej Administracji Podatkowej swojej ewidencji VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego – JPK_VAT. Nie jest to szczególnie uciążliwe, ale trzeba o tym niestety pamiętać. Zapominalscy i spóźnialscy muszą się bowiem liczyć z sankcjami. Jakimi? Przeczytaj.

W ramach przypomnienia

JPK_VAT to nowa forma ewidencjonowania swoich obrotów przez czynnych płatników VAT. W założeniu ma to ukrócić proceder wyłudzania zwrotu podatku od towarów i usług, a także pomóc w walce z tzw. mafiami vatowskimi. Od 2016 roku JPK_VAT składają duże firmy, od 2017 małe i średnie, a od 2018 także mikroprzedsiębiorstwa.

JPK_VAT składa się przy pomocy specjalnego oprogramowania. Pozwala to znacznie szybciej zaewidencjonować wydatki i wpływy z tytułu VAT, co – oczywiście w teorii – powinno przyspieszyć przyznawanie zwrotów podatku.

Pamiętaj

JPK_VAT składa się do 25. dnia każdego miesiąca – dotyczy to także przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem kwartalnie.

Spóźnienie – co teraz?

Drobne opóźnienie w przesłaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego nie powinno być wielkim problemem. Jeśli jednak przedsiębiorca kompletnie zlekceważył swój obowiązek lub też spóźnienia powtarzają się nagminnie, mogą zostać nałożone konkretne sankcje wynikające z artykułu 80 ustawy Kodek karny skarbowy.

Administracja Podatkowa może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 120 stawek dziennych (stawka wynosi od ok. 67 złotych do blisko 30 tysięcy złotych). Jeśli jednak uchybienie zostanie uznane za przestępstwo skarbowe, wówczas sankcje będą znacznie bardziej dotkliwe.

W przypadku wykroczenia skarbowego kara grzywny może wynieść od 1/10 do 20-krotności wysokości płacy minimalnej, która w 2018 roku jest równa 2100 złotych brutto.

Przestępstwo skarbowe oznacza nałożenie kary grzywny w wysokości od 10-krotności minimalnej stawki dziennej (około 670 złotych) do 720-krotności stawki dziennej (blisko 20 milionów złotych!). Oczywiście organy skarbowe bardzo rzadko stosują aż takie sankcje. Wszystko zależy od wagi przewinienia i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Dla przykładu: w 2017 roku najwyższa kara wynosiła ponad 5,3 miliona złotych.

Warto również wiedzieć, że organ podatkowy może nałożyć na spóźnialskiego przedsiębiorcę karę porządkową w wysokości do 2800 złotych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie