Zarządzasz produkcją? Sprawdź, jak systemy ERP mogą pomóc w udoskonaleniu organizacji w przedsiębiorstwie

Marek Szydełko
18.10.2016

Systemy ERP w wielu zakładach produkcyjnych są traktowane jako coś oczywistego. Wpływają na niemal każdy aspekt działania zakładu, od rozdzielania zadań, poprzez zarządzanie zasobami materialnymi po monitorowanie efektywności i zapotrzebowania na surowce i półprodukty. Oto w jakich obszarach zarządzanie produkcją stanie się łatwiejsze dzięki zastosowaniu systemu ERP.

Zarządzanie zasobami materialnymi

Do zarządzania zasobami materialnymi pierwotnie wykorzystywano systemy MRP (Material Requirements Planning) które już na wczesnym etapie rozwoju systemów komputerowych pomagały w organizowaniu pracy magazynów. To właśnie systemy MRP uważa się za przodka systemów ERP. Współcześnie MRP raczej stanowi funkcjonalność systemu ERP niż osobną całość, dla zarządzania produkcją moduł ten jest jednak absolutnie kluczowy. Pozwala między innymi ustalić jakich materiałów brakuje czy jak w najbliższym czasie będzie malała lub rosła przestrzeń magazynowa. Moduł MRP jest również w stanie na bieżąco przydzielać poszczególne partie materiału do określonych linii produkcyjnych – jeśli np. mamy trzy linie produkcyjne korzystające z takich samych półproduktów, wówczas dzięki prawidłowemu rozdzieleniu materiałów będą mogły pracować równolegle.

Przydzielanie zadań

Systemy ERP to również zarządzanie zasobami ludzkimi. Co prawda większość prac w procesie produkcyjnym współcześnie wykonują raczej maszyny niż żywi pracownicy, w niektórych obszarach jednak ludzie pozostają niezastąpieni. Chodzi między innymi o nadzór nad całym procesem, serwisowanie maszyn produkcyjnych, kontrolę jakości czy ustalanie sposobu postępowania gdy zaistnieje sytuacja nieobjęta procedurami, np. wypadek w którym pracownik odnosi obrażenia lub uszkodzenie ważnej maszyny. System ERP pozwala równomiernie rozdzielić zadania biorąc pod uwagę kompetencje pracowników i zapotrzebowanie poszczególnych linii produkcyjnych. Jeśli np. dana maszyna często miewa usterki, częstsze kontrolowanie jej pracy przez żywego człowieka pozwoli szybko je wychwycić i usunąć bez paraliżowania procesu na dłuższy czas.

Ocena pracy

Dzięki systemom ERP możemy też znacznie bardziej efektywnie gromadzić dane na temat jakości pracy i to zarówno zatrudnionych przy procesie produkcyjnym ludzi jak i samych linii produkcyjnych. Gromadzenie i przetwarzanie tych danych nie tylko pomoże nam w decyzji odnośnie przyznawania premii lub awansów, ale również pozwoli zwrócić uwagę na to, które linie produkcyjne mogą wymagać przeprojektowania lub zakupu nowych, bardziej wydajnych maszyn. Z punktu widzenia zarządzania produkcją niezwykle ważny jest tu obiektywizm narzędzi które udostępniają systemy ERP – w odróżnieniu od żywych ludzi bazują na twardych danych a nie na własnych odczuciach. Może to być postrzegane jako wada, ale nie da się ukryć, że standaryzowanie i automatyzowanie procesów decyzyjnych w zdecydowanej większości przypadków sprzyja podniesieniu produktywności.

Wspomaganie zarządzania produkcją za pomocą systemów ERP pozwala również na zdjęcie części obowiązków z kierownika, dzięki czemu może on skuteczniej zarządzać większą ilością ludzi, co pozwala zakładowi działać na większą skalę.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie