Systemy ERP - dowiedz się, jak mogą pomóc w zarządzaniu zamówieniami w Twojej firmie

Piotr Kowalczyk
27.12.2016

Współczesne systemy ERP (enterprise resource planning) są wykorzystywane w niemal każdej sferze działalności firmy. Nie inaczej sytuacja wygląda w zarządzaniu zamówieniami. Im większa jest skala naszej działalności, im większa popularność oferowanych przez nas towarów, tym bardziej systemy ERP mogą okazać się przydatne.

Moduł CRM

CRM to skrót od Customer Relationship Managment. Narzędzie to jest wykorzystywane do kontaktów z klientem. Pozwala między innymi na grupowanie klientów ze względu na nadany im priorytet, dotrzymywanie terminów (lub, gdy jest to niemożliwe, na odpowiednio szybkie poinformowanie klienta o tym stanie rzeczy), a także zoptymalizowanie samego systemu zbierania zamówień. System CRM pozwala nam między innymi monitorować ilość zamówień składanych i ich stosunek do podaży, dzięki czemu wiemy, kiedy pojawia się konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych lub zmiany terminów, o których informujemy klienta po otrzymaniu zamówienia. CRM pozwala również na przyjmowanie skarg i zbieranie od klientów informacji, które mogą w przyszłości przyczynić się do uniknięcia popełnianych przez nas błędów.

Moduł MRP II

MRP oznacza Manufacturing Resource Planning, czyli planowanie zasobów produkcyjnych. Dla planowej realizacji zamówień sfera ta ma kluczowe znaczenie - abyśmy mogli odpowiedzieć na popyt, musimy wyprodukować odpowiednią ilość towaru. Rzymska dwójka znajdująca się przy literach MRP oznacza, że chodzi tu o system drugiej generacji. Pierwsze systemy MRP miały na celu przede wszystkim efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, druga generacja narzędzi tego typu potrafi jednak znacznie więcej – nie tylko wspomaga ewidencję i informuje o brakach surowcowych, ale również tworzy złożone statystyki, pomaga w planowaniu biznesowym czy w opracowywaniu harmonogramu produkcji.

Moduł APS

To narzędzie znajdziemy w najbardziej rozbudowanych systemach ERP. APS to skrót od Advanced planning and scheduling. Aplikacje tego typu wykorzystuje się do przeprowadzania symulacji. Są one w pewnym stopniu w stanie przewidzieć efekty naszych działań. Potrafią uwzględnić niemal nieograniczoną liczbę zmiennych, dlatego też ich przewidywania bywają nieocenione. Jeśli chodzi o kwestię zarządzania zamówieniami, przydają się np. wtedy, gdy chcemy sprawdzić jak na ich ilość wpłynie przygotowana przez nas kampania reklamowa, albo jeśli wskutek awarii czy klęski żywiołowej nie jesteśmy w stanie zaspokoić popytu lub zrealizować zamówień w terminie – jakim rynkom nadać priorytet tak, aby wynikające z tego tytułu straty były jak najmniejsze.

Na zarządzanie zamówieniami wpływ mają wszystkie moduły systemów ERP. Im większa jest skala działalności firmy, tym ów wpływ jest większy. Trzy powyższe wydają się jednak najbardziej przydatne, dlatego jeśli mamy do dyspozycji ograniczony budżet i musimy ograniczyć się tylko do niektórych funkcjonalności, wówczas to one powinny zostać przez nas zakupione w pierwszej kolejności.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie