Jakość powietrza w biurze a zdrowie i wydajność pracowników

Piotr Kowalczyk
16.02.2018

Pracownicy spędzają w biurze 40 godzin tygodniowo, dlatego panujące w nim warunki mają ogromny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Jednym z zagrożeń czyhających w miejscu pracy jest zanieczyszczone i suche powietrze, które wpływa negatywnie na wydajność pracowników i sprzyja schorzeniom utrudniającym albo nawet uniemożliwiającym wykonywanie zawodowych obowiązków.

Jakie zanieczyszczenia są obecne w biurach?

W sezonie grzewczym w polskich miastach często dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza. Pyły zawieszone, węglowodory aromatyczne i lotne związki organiczne są obecne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, także tych ogrzewanych metodami ekologicznymi. Wdychanie tego typu zanieczyszczeń może doprowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Oprócz smogu w powietrzu znajdują się mikropyły emitowane przez sprzęt biurowy, zwłaszcza drukarki laserowe i kserokopiarki. Urządzenia te mogą być źródłem takich zanieczyszczeń jak benzen, toluen, formaldehyd, ksylen i styren. Ponadto każdy sprzęt elektryczny wytwarza dużą ilość jonów dodatnich, których nadmiar powoduje bóle głowy, osłabienie i problemy z koncentracją.

Powietrze w biurach często jest nie tylko zanieczyszczone, ale i suche. Prawidłowa wilgotność mieści się w granicach 40-60%, lecz w sezonie grzewczym nierzadko spada poniżej 10%. Suchość powietrza jest przyczyną drapania w gardle, kaszlu i problemów skórnych, jak również sprzyja zapaleniu gardła i tchawicy. W przypadku pracowników spędzających dużo czasu przed komputerem może doprowadzić do rozwoju zespołu suchego oka.

Jak poprawić jakość powietrza?

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie z biura niebezpiecznych substancji jest wyposażenie go w oczyszczacz powietrza, natomiast w utrzymaniu prawidłowej wilgotności pomoże dobry nawilżacz. Nie oznacza to jednak, że konieczny jest zakup dwóch urządzeń. Po zapoznaniu się z informacjami zamieszczonymi na stronie ranking-oczyszczaczy.pl można zauważyć, że część sprzętu pełni funkcję zarówno oczyszczacza, jak i nawilżacza powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzęt wyposażony w filtry węglowy i HEPA, które zapewniają najwyższą skuteczność w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami obecnymi w biurze. Przydatną funkcją jest też jonizacja, która przywraca równowagę między kationami i anionami, zapobiegając negatywnym skutkom nadmiaru tych pierwszych. Podczas wyboru oczyszczacza powietrza oprócz rodzaju filtrów należy wziąć pod uwagę wydajność, która musi być dostosowana do wielkości biura. Informuje o niej CADR, czyli współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Aby ocenić, czy sprzęt będzie w stanie zapewnić wysoką efektywność, wystarczy podzielić CADR przez powierzchnię pomieszczenia w m². Jeżeli wynik będzie większy lub równy 8, to oczyszczacz jest odpowiedni dla danego biura. Dla przykładu urządzenie, którego CADR wynosi 280 m³/h sprawdzi się w pomieszczeniu o wielkości 30 m² (280 ÷ 30 = 9,3), ale w biurze o powierzchni 40 m² nie będzie wystarczająco wydajny (280 ÷ 40 = 7).

Korzystny wpływ na jakość powietrza mają także niektóre rośliny, dlatego warto hodować je w biurze i to nie tylko ze względu na walory estetyczne. Niektóre gatunki pochłaniają zanieczyszczenia takie jak benzen, formaldehyd, kseleny i amoniak. Jako przykład można wskazać bluszcz pospolity, sansewierię gwinejską, zielistkę Sternberga, nefrolepis wyniosły, hoją różową i chamedorę wytworną. Ta ostatnia nie tylko oczyszcza, ale i nawilża powietrze. Wśród roślin skutecznych w walce z zanieczyszczeniami nie brakuje gatunków, które są proste w pielęgnacji.

Podsumowanie

Powietrze wypełniające biuro często jest suche i pełne zanieczyszczeń, które napływają z zewnątrz, a także są emitowane przez urządzenia biurowe. Oddychający nim pracownicy są narażeni na liczne choroby, mają osłabioną koncentrację i problemy z kaszlem. Z tego powodu dobrym pomysłem jest wyposażenie biura w sprzęt oczyszczający i nawilżający powietrze. Warto też zwrócić uwagę na rośliny, które pochłaniają groźne zanieczyszczenia, wspomagając pracę oczyszczaczy powietrza.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie