Zalety rozwiązania VDI

Mateusz Nowak
02.01.2017

Komputery są dziś obecne w każdej firmie. Nie zawsze jednak pracownik ma do swojej dyspozycji takie urządzenie – zdarza się, że musi się nim dzielić z innymi zatrudnionymi. W takiej sytuacji sprawdzają się rozwiązania VDI.

Pracodawca lub osoby wyznaczone przez niego przydzielają pracownikom zadania, ale najczęściej nie ingerują w sposób, w jaki są one wykonywane – liczy się efekt końcowy. Jeżeli praca jest monotonna i wymaga tworzenia np. odpowiedzi na przysłane przez klientów pytania, to zdarza się, że poszczególni zatrudnieni tworzą własne katalogi, zapisując w nim przykładowe odpowiedzi, które następnie mogą dowolnie modyfikować, przygotowując odpowiedź dla konkretnego klienta. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ale jednocześnie generuje pytanie, w jaki sposób poszczególni pracownicy mają mieć dostęp do swoich notatek, pracując na innym komputerze niż dotychczas. Rozwiązaniem jest wdrożenie VDI. Co to takiego?

Rozwiązanie VDI – co musisz o nim wiedzieć?

Skoro komputery to jedno z podstawowych urządzeń znajdujących się na stanie firm, to zakup takich jest kluczowy dla ich działania. Jednocześnie trzeba wskazać, że na rynku istnieją podmioty zatrudniające pracowników biurowych na kilka zmian. Z uwagi na optymalizację kosztów naturalnym jest, że właściciele nie nabywają komputerów dla poszczególnych pracowników, ale kierują się ilością osób, które będą wykonywać pracę na jednej zmianie.

Wdrożenie rozwiązania VDI gwarantuje, że każdy pracownik będzie mieć dostęp do swojego pulpitu, zatem również do stworzonych przez siebie katalogów czy dokumentów np. tekstowych. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność zapisywania takich informacji chociażby na zewnętrznych dyskach. Dane są przy tym w pełni bezpieczne – dostęp do nich mają wyłącznie osoby upoważnione.

Gdzie sprawdza się rozwiązanie VDI?

Rozwiązanie VDI jest wykorzystane przez te firmy, które – z uwagi na chęć zoptymalizowania kosztów – nie udostępniają każdemu zatrudnionemu do jego wyłącznej dyspozycji komputera. W praktyce są to m.in. firmy posiadające rozbudowany dział obsługi klientów, szkoły i uczelnie wyższe, przychodnie oraz banki i inne instytucje finansowe.

Rozwiązanie VDI sprawdzają się również w przypadku korporacji zatrudniających np. grafików na kilka zmian. Wówczas dostęp do stworzonych plików jest kluczowy – bez tego trudno wyobrazić sobie możliwość zakończenia zlecenia.

Jakie korzyści płyną z wdrożenia rozwiązania VDI?

Jako osoba prowadząca firmę, możesz zastanawiać się, czy rozwiązanie VDI rzeczywiście jest ci potrzebne. Jak się jednak okazuje, wdrożenie takiego pozwala zaoszczędzić całkiem sporą kwotę środków na zakupie sprzętu i oprogramowania, z którego w codziennej pracy korzystają pracownicy. Dodatkowo plusem jest możliwość wyeliminowania trzymania dokumentów należących do firmy na zewnętrznych dyskach, których wyniesienie z firmy nie stanowi większego problemu.

Jesteś zainteresowany wdrożeniem rozwiązania VDI w swojej firmie? Sprawdź, jakie jeszcze korzyści płyną z takiej inwestycji. Dowiedz się również więcej o zarządzeniu stacjami roboczymi i odpornością terminali VDI na zawirusowanie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie