Prowadź biznes i bądź wrażliwy społecznie. 5 pomysłów na dzielenie się swoim sukcesem

Krzysztof Jagielski
16.01.2017

Przyjęło się sądzić, że przedsiębiorcy to ludzie, którym świetnie się powodzi. I choć nie jest to wcale regułą, to jednak własny biznes (umiejętnie prowadzony) daje znacznie szersze możliwości osiągnięcia sukcesu finansowego. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, podziel się tym z potrzebującymi. Wcale nie musisz kupować jedzenia żebrzącym pod dyskontem. Są bardziej kreatywne sposoby prowadzenia biznesu w duchu wrażliwości społecznej. Oto 5 naszych propozycji.

  1. Znajdź fundację, której idea do Ciebie przemawia – warto poświęcić na to więcej czasu, aby nie ulegać tylko przekazom reklamowym. Usiądź przed komputerem, wejdź do Internetu i poczytaj o ludziach, którzy robią wiele dobrego dla innych, ale pozostają w cieniu, bo nie stać ich na wielkie kampanie. Kochasz zwierzęta? Pomóż w ratowaniu bezdomnych psów i kotów. Poruszają Cię historie ciężko chorych dzieci? Poszukaj fundacji, która wspiera takie maluchy.
  2. Crowdfunding – to coraz popularniejsza forma wspierania innych, wcale nie tylko chorych, ubogich czy niechcianych. W ramach crowdfundingu możesz np. zostać mecenasem wydania debiutanckiej książki młodej, zdolnej autorki czy dołożyć się do zakupu sprzętu dla świetnego, ale wciąż nieznanego zespołu. W sieci znajdziesz wiele fajnych serwisów crowdfundingowych.
  3. Pomoc dla start-upu – Tobie się udało, ale inni też mają świetne pomysły na biznes – brakuje im tylko funduszy. Jeśli czujesz potrzebę wsparcia polskiej przedsiębiorczości, to naprawdę dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie start-upu, którego idea do Ciebie przemówi. Jeśli raczkującej firmie się uda, dodatkowo na tym zarobisz (jako inwestor).
  4. Prywatny sponsoring – nie ufasz fundacjom i serwisom internetowym? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś został prywatnym sponsorem kogoś, kto nie może liczyć na niczyją pomoc. Zadzwoń do urzędu miasta czy gminy i poproś o telefon do bardzo ubogiej rodziny, której problemem nie jest alkohol, tylko zwyczajny brak zaradności. Odwiedź szpital dziecięcy i zapytaj, czy na oddziale nie znajdują się maluchy żyjące w skrajnie złych warunkach. Taka pomoc daje ogromną satysfakcję.
  5. Impreza charytatywna – masz szerokie kontakty biznesowe? Zaproś swoich partnerów do organizacji balu przedsiębiorców, z którego dochód zostanie w całości przeznaczony na pomoc potrzebującym. Wspólnie wybierzcie jakiś cel, zainteresujcie wydarzeniem media czy lokalne władze. To może stać się nowa tradycja Waszego środowiska biznesowego.

Najważniejsze jest jednak to, aby taka pomoc wynikała z Twojej wewnętrznej potrzeby i nie była podszyta cynizmem, czyli chęcią zdobycia poklasku. Powodzenia w dzieleniu się sukcesem – to naprawdę daje mnóstwo satysfakcji!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie