Praktyczna strona budowy stanowiska wystawienniczego

Krzysztof Jagielski
16.04.2018

Polski rynek wystawienniczy ciągle się rozwija, a rosnące wymagania klienta w aspekcie profesjonalnej obsługi stawiają przed firmami nowe wyzwania. O dobrym stoisku wystawienniczym decydują takie czynniki jak: szybkość instalacji stanowiska, elastyczność w tworzeniu nowych konfiguracji oraz estetyka gotowego systemu. W artykule skupimy się na praktycznej stronie instalacji podłogi stanowiska wystawienniczego, a więc opowiemy o elementach systemu i dostępnych na rynku konfiguracjach.

Podłogi wystawiennicze i targowe

Stanowią one podstawowy element tworzący estetyczny i funkcjonalny system wystawienniczy. Podłogi tworzone są ze specjalnych kwadratowych modułów mających najczęściej rozmiar 100 × 100 cm. W zależności od potrzeb na rynku można znaleźć również panele w innych rozmiarach i różnych kształtach, np. trójkątne. Taka różnorodność pozwoli na dopasowanie kształtu i rozmiaru podłogi do panujących warunków i dostępnej przestrzeni targowej. Każdy moduł wykonany jest w postaci panelu z drewna litego, tworzywa sztucznego lub wyrobu drewnopodobnego z obramowaniem aluminiowym. Często tego typu podłogi w swojej konstrukcji zakładają stworzenie przestrzeni pod instalacją za pomocą regulowanych nóżek aluminiowych. Dzięki temu zabiegowi można w łatwy sposób ukryć wszystkie przewody sygnałowe oraz kable zasilające. Regulowane nóżki dadzą możliwość wypoziomowania konkretnego panelu oraz całej podłogi w zakresie od 9 do 20 cm. Na rynku dostępne są również panele wystawowe, do których można dołączyć listwy stabilizujące pozwalające na przeniesienie obciążeń rzędu 1000 kg/m2. Wysokiej jakości podłogi wystawiennicze i targowe można znaleźć na stronie producenta BSC System.

Dywany i maty antypoślizgowe

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mat, którymi można pokryć podłogę stoiska wystawienniczego. Najczęściej wybieranymi są dywany sceniczne oraz antypoślizgowe maty. Dywany są wykonywane na ogół z polipropylenu i mają grubość oscylującą wokół 3 mm. Waga dywanu o takich parametrach wynosi około 400 g/m2. Każda z firm produkujących dywany sceniczne ma w swoim asortymencie ogromny wybór kolorów. Najwięcej wariantów dotyczy odcieni szarości, gdyż te, ze względu na swoją uniwersalność, często są wybierane przez wystawców. Kolejnym pokryciem sceny systemów wystawienniczych są maty antypoślizgowe. Wykonywane są z PVC z pokryciem poliuretanowym i osiągają grubość 2 mm. Waga maty oscyluje wokół 1350 g/m2. Wytłumienie odgłosu kroków maty o ww. parametrach osiąga 18 dB, a działanie antypoślizgowe, według normy DIN 51130, plasuje się na poziomie R10 lub R11. Wykładziny tego typu mogą być wykorzystywane do pokrycia powierzchni z ogrzewaniem podłogowym.

Nietypowe powierzchnie

Niekiedy, aby uzyskać spójny wizualnie projekt stanowiska wystawienniczego, należy skorzystać z nietypowych rozwiązań. Jedną z ciekawszych opcji dostępnych na rynku jest możliwość stworzenia własnych motywów drukowanych na matach PVC. Grubość takiej maty wynosi na ogół 1,2 mm, a waga oscyluje wokół 1600 g/m2. Kolory zadruku mat utwardzane są światłem UV i często są odporne na działanie promieni ultrafioletowych. Wśród produktów dostępnych na rynku można również znaleźć przeźroczyste maty PVC o grubości 1,1 mm oraz błyszczące powierzchnie w różnych wariantach kolorystycznych o grubości całkowitej równej 2 mm.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie