Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – jak to zrobić krok po kroku?

Marek Szydełko
03.10.2016

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od wielu lat, co, paradoksalnie, nie jest dobrą informacją dla pracodawców. Brakuje osób chętnych do pracy, szczególnie fachowców. Jedni decydują się podnieść pensje, drudzy natomiast z nadzieją spoglądają na Wschód. Tam już czekają m.in. Ukraińcy, którzy chętnie podejmą zatrudnienie nad Wisłą. Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? O jakich przepisach trzeba pamiętać? Przeczytaj nasz poradnik.

Chcesz zatrudnić Ukraińca? Sprawdź, co musisz zrobić

Aby móc legalnie zatrudnić Ukraińca w Polsce trzeba wykonać kilka kroków. Pierwszym jest zgłoszenie takiej woli w powiatowym urzędzie pracy. Tam przedsiębiorca składa „Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi”. PUP rozpatruje wniosek we właściwym dla siebie czasie (nierzadko trwa to kilkanaście dni) i udziela pozwolenia. Po jego odebraniu przedsiębiorca może już legalnie zatrudnić Ukraińca.

Pracownik musi jednak mieć wizę roboczą, o która może się ubiegać na podstawie dokumentu dostarczonego przez przyszłego pracodawcę. Bardzo ważne jest to, że Ukrainiec nie może pracować w naszym kraju na mocy wizy turystycznej.

Gdy te formalności są już załatwione, pracodawca musi podpisać z Ukraińcem umowę – może być o pracę, ale dopuszczalna jest też umowa cywilnoprawna. Następnie pracownik musi zostać zgłoszony do obowiązkowego ubezpieczenia w ZUS – pracodawca ma na to 7 dni. W dokumencie podaje się numer paszportu Ukraińca.

Ostatnim krokiem jest zameldowanie pracownika w miejscu pobytu. Najczęściej jest to hotel lub wynajęte mieszkanie.

Zatrudnienie na stałe? Kolejne formalności

Ukrainiec na podstawie wizy roboczej może pracować w Polsce maksymalnie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Co w sytuacji, gdy pracodawca chce go zatrudnić na stałe? Wówczas pracownik musi wystąpić o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę lub o pozwolenie na pracę. Wnioski należy złożyć w Urzędzie Wojewódzkim.

Czy to ma w ogóle sens?

Opinia na temat opłacalności zatrudniania Ukraińców jest podzielona. Jedni pracodawcy bardzo sobie chwalą pracowników ze Wschodu, inni natomiast po jednorazowej przygodzie więcej do tego pomysłu nie wracają.

Trzeba wiedzieć, że Ukraińcy bardzo często nie mają odpowiednich kwalifikacji do wykonywania specyficznych prac. Robotnicy budowlani nie znają nowoczesnych technologii i narzędzi. Problemem czasami okazuje się brak znajomości języka. Wielu pracodawców narzeka również na zbyt lekkie podejście Ukraińców do swoich obowiązków. Nie ma tu jednak żadnej reguły.

Atutem pracowników z Ukrainy jest to, że zadowalają ich stawki, których Polacy nie chcą już przyjmować. Zdesperowanym pracodawcom często to wystarcza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie