Poznaj najważniejsze obowiązki pracownika wobec pracodawcy

Jerzy Biernacki
06.11.2017

Bardzo dużo mówi się i pisze o tym, że pracownicy mają mnóstwo praw, które muszą być przestrzegane przez pracodawców. Tymczasem ten układ działa w dwie strony. Pracownika również ma konkretne obowiązki, z których pracodawca ma prawo go rozliczać. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czego możesz wymagać od swojego pracownika.

Przestrzeganie procedur

Pracodawca ustala czas pracy (oczywiście w zgodzie z obowiązującymi przepisami), do którego pracownik ma obowiązek się stosować. Dodatkowo każda firma może ustalić własny regulamin pracy, a pracownik musi się z nim zapoznać i go przestrzegać.

Bardzo ważnym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów BHP, z którymi musi zostać zaznajomiony poprzez odpowiednie szkolenie.

Pracownik ma obowiązek dbać o dobre imię pracodawcy, chronić powierzone mu mienie, dochować tajemnicy informacji i nie ujawniać żadnych szczegółów z życia firmy – dotyczy to także wysokości swojego wynagrodzenia.

Po stronie obowiązków pracownika należy także wymienić przestrzeganie zasad współżycia społecznego, a więc niewszczynanie konfliktów, nierozbijanie zespołu, niespiskowanie i niedziałanie na niekorzyść współpracowników oraz pracodawcy.

Pracownik musi również brać udział w szkoleniach z zakresu BHP w terminie i formie wskazanej przez pracodawcę oraz poddawać się okresowym badaniom lekarskim. Zlekceważenie tych obowiązków oznacza ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i może być podstawą do wypowiedzenia umowy o pracę z winy zatrudnionego.

Zakaz konkurencji

Jeśli zawarłeś z pracownikiem porozumienie w sprawie zakazu konkurencji, to masz prawo żądać jego przestrzegania. Pracownik nie może m.in. podjąć zatrudnienia w konkurencyjnej firmie w okresie obowiązywania umowy o pracę oraz po jej zakończeniu, z zachowaniem wyraźnie wskazanego okresu.

Nie ma tutaj znaczenia forma, w jakiej pracownik ewentualnie chciałby nawiązać współpracę z konkurencją. Możesz również nie wyrazić zgody na to, aby pracownik założył własną działalność gospodarczą konkurencyjną dla Twojej firmy.

Gdy pracownik nie stosuje się do swoich obowiązków

Sankcje zależą od tego, jakich obowiązków nie wykonuje pracownik. Jeśli łamie przepisy wewnętrzne, to w takiej sytuacji pracodawca ma prawo ukarać pracownika upomnieniem lub naganą. Złamanie przepisów BHP, przepisów przeciwpożarowych, niestawianie się w pracy, spożywanie alkoholu w miejscu pracy lub przyjście do pracy w stanie nietrzeźwym, jest podstawą do nałożenia kary pieniężnej.

Jeśli natomiast pracownik z własnej winy wyrządził pracodawcy szkodę (np. naraził na szwank wizerunek firmy), przedsiębiorca może nałożyć na niego kary dodatkowe, w tym na drodze cywilnej postępowania sądowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie