Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego – co musisz o tym wiedzieć?

Marek Szydełko
06.02.2017

Jako pracodawca wielokrotnie będziesz otrzymywać wnioski urlopowe od swoich podwładnych. Oczywiście każdemu pracownikowi należy się urlop (najczęściej 26 dni w roku), jednak bywają sytuacje, gdy taka nieobecność poważnie zagraża funkcjonowaniu firmy. Wówczas pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Jak powinna wyglądać procedura? Przeczytaj.

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Kodeks pracy dopuszcza taką możliwość wyłącznie w sytuacji, gdy nieobecność pracownika może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a okoliczności tych nie dało się przewidzieć w chwili podpisywania zgody na urlop.

Przykład:

Jan Kowalski jest głównym księgowym w firmie. Pojechał na urlop, ale po dwóch dniach okazało się, że została wszczęta kontrola skarbowa i jego obecność jest niezbędna. Wówczas pracodawca może wezwać Kowalskiego do stawienia się w pracy mimo trwającego urlopu.

Kodeks pracy nic nie mówi natomiast na temat trybu odwoływania pracownika z urlopu. Pracodawca może to zatem zrobić w dowolnej formie, ale z takim wyprzedzeniem, aby pracownik miał czas na ustosunkowanie się do wezwania,  a następnie mógł zorganizować możliwie szybki powrót do firmy.

Jeśli pracownik odmówi

W takiej sytuacji będzie podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu i musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Pracodawca ma prawo nałożyć na pracownika karę finansową, a nawet wypowiedzieć mu umowę o pracę, jeśli niestawienie się w firmie nosi znamiona ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Pamiętaj!

Pracodawca nie ma natomiast prawa odwołać pracownika z urlopu tylko po to, aby wręczyć mu wypowiedzenie. Zostanie to uznane za naruszenie zasady współżycia społecznego i podważone przez każdy Sąd Pracy.

Pracodawca pokrywa koszty powrotu pracownika z urlopu

Kodeks pracy nie precyzuje, o jakie koszty może chodzić, jednak łatwo to ocenić samodzielnie. Jeśli pracownik pojechał na 2 tygodnie na Malediwy, to jego powrót do kraju będzie bardzo kosztowny – pracodawca musi zapłacić za bilety lotnicze i pokryć koszt opłaconego pobytu.

Ważne!

Jeśli osoby towarzyszące pracownikowi nie mogą kontynuować urlopu bez niego (np. małoletnie dzieci), to za ich powrót pracodawca także musi zapłacić.

Co ciekawe pracownik nie może się domagać zwrotu kosztu paliwa, jeśli udał się na urlop własnym samochodem.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że odwołany z urlopu pracownik ma prawo wykorzystać te dni w późniejszym, wskazanym przez siebie terminie. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie