Kiedy i komu warto zaoferować elastyczny czas pracy?

Marek Szydełko
14.05.2018

Elastyczny czas pracy wciąż jest pojęciem niemal nieznanym sporej części polskich pracodawców. Z kolei ci, którzy o nim słyszeli, często utożsamiają go ze zbyt daleko idącym ustępstwem wobec pracowników. Przedsiębiorcy obawiają się, że osoby zatrudnione w oparciu o elastyczny czas pracy, będą to zbyt często wykorzystywać do unikania swoich obowiązków. Te wątpliwości zwykle są zupełnie nieuzasadnione. W tym poradniku podpowiadamy, kiedy i komu warto zaoferować elastyczny czas pracy, by wyłącznie na tym zyskać.

Pracownicy mogący pracować zdalnie

Praca zdalna idealnie łączy się z elastycznym czasem. W końcu w sytuacji, gdy pracownik może wykonywać swoje obowiązki np. z domu, przełożony nie powinien ingerować w to, kiedy projekt zostanie zrealizowany. Ważny, aby był gotowy na czas. Jeśli więc w Twojej firmie nie ma konieczności „przyspawania” pracowników do biurka i zgadzasz się na pracę zdalną, to zaoferuj także elastyczny czas pracy – oczywiście wyznaczając podwładnym tzw. deadline.

Rodzice

Jeśli zatrudniasz pracowników będących rodzicami, szczególnie małych dzieci, to na pewno dobrze znasz ten ból. Ciągłe zwolnienia, prośby o możliwość wcześniejszego wyjścia do domu, „wiszenie” na telefonie z opiekunką czy babcią itd. Możesz sobie tego oszczędzić. To nie jest przyjemne ani dla Ciebie, ani dla pracownika.

Badania pokazują, że elastyczny czas pracy jest jednym z najbardziej pożądanych bonusów przez pracowników będących rodzicami. Zamiast zmuszać pracownika do obecności w biurze i brania zwolnień lekarskich, po prostu zaproponuj, aby dopasował czas pracy do realiów i wykonywał swoje obowiązki w takich godzinach, jakie mu odpowiadają. Ponownie: liczy się efekt.

Przestój w firmie

Biznes zwolnił? Masz mniej zamówień, ale nie chcesz redukować zatrudnienia? Zamiast patrzeć, jak pracownicy z nudów przeglądają Facebooka, zaproponuj im przejście na elastyczny czas pracy. Faktyczna liczba przepracowanych godzin pewnie spadnie, jednak efekt wydajnościowy będzie praktycznie taki sam.

Pracownicy zwolnieni z obowiązku siedzenia w biurze będą mogli załatwiać swoje prywatne sprawy czy nawet podjąć pracę dodatkową (jeśli nie masz nic przeciwko). Wszyscy na tym skorzystają. Ty nie stracisz wartościowych ludzi, a jednocześnie w miarę bezboleśnie przetrwasz czas przestoju.

Elastycznego czasu pracy wcale nie trzeba się bać. Jest to od dawna praktykowane w wielu nowocześnie zarządzanych przedsiębiorcach i naprawdę się sprawdza. Pod warunkiem, że ufasz swoim pracownikom oraz potrafisz ich odpowiednio zmotywować i zdyscyplinować nawet wtedy, gdy nie przebywają w firmie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie