5 cech złego szefa – nie popełniał tych błędów, bo stracisz autorytet

Marek Szydełko
21.09.2016

Jesteś szefem? Świetnie, to dobrze świadczy o Twojej ambicji i przedsiębiorczości. Największym wyzwaniem jest jednak dla Ciebie wypracowanie sobie pozycji lidera – nie tylko umownego, ale także faktycznego. Za dobrym szefem pracownicy pójdą daleko. Za złego nikt nie będzie się zabijać. Wymieniamy 5 cech złego szefa, które mają najgorszy wpływ na atmosferę w zespole.

  1. Przypisywanie sobie sukcesów innych – to fatalna cecha, która potrafi rozbić każdy dział, a nawet zmusić najlepszych pracowników do rzucenia wypowiedzeń. Szef, który publicznie przypisuje sobie zasługi podwładnych, okazuje swoją próżność i brak charakteru. Umiejętność pochwalenia i docenienia pracownika jest niezwykle ważna i świadczy o liderze.
  2. Nierówne traktowanie – w żadnej firmie nie ma miejsca na przejawy dyskryminacji na tle płciowym, wyznaniowym, narodowościowym czy jakimkolwiek innym. Szef musi traktować podwładnych równo, oczywiście doceniając tych, którzy najmocniej się wyróżniają. Nie ma mowy o tworzeniu grup i grupek najbardziej zaufanych ludzi – reszta będzie się czuć ignorowana, co źle wpłynie na wydajność pracy.
  3. Nieprzyznawanie się do błędów – nie ma ludzi nieomylnych, a błędy można popełniać nawet na eksponowanych stanowiskach – z tą różnicą, że wówczas są bardziej widoczne. Dobry szef musi jednak umieć przyznać się do błędu, zwrócić rację pracownikowi, nie obarczać innych swoimi porażkami i konsekwencjami złych decyzji.
  4. Wymagania niewspółmierne do zarobków – każdy szef prędzej czy później poczuje pokusę dokładania pracownikom obowiązków w ramach dotychczasowej pensji. Pracownicy nie są jednak robotami i za dodatkową pracę należy im się większy zarobek. Jeśli będziesz przeciągać strunę, wciąż podnosić wymagania, a nie pójdzie za tym wzrost pensji, to możesz się spodziewać buntu na pokładzie.
  5. Napastliwe krytykowanie – szef musi być wymagający i wyznaczać pracownikom cele, ale przede wszystkim musi być sprawiedliwy. Pracownik, który popełnił błąd, może się o tym dowiedzieć w gabinecie szefa, a niekoniecznie w stołówce czy w sali konferencyjnej przy obecności innych osób. Krytykowanie z klasą jest niezbędne, ale nie możesz też zapomnieć o pochwałach – pracownicy bardzo ich potrzebują, bo większość ludzi motywuje to do jeszcze wydajniejszej pracy.

Jeśli chcesz być dobrym szefem, to weź sobie ten poradnik do serca. Spójrz na swój zespół z perspektywy, oceń swoje zarządzanie z punktu widzenia pracowników i wyciągnij wnioski. To przełoży się nie tylko na wzrost Twoich kompetencji przywódczych, ale także na sukces całej firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie