Zawieszenie działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem – kiedy się opłaca?

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale także poważne obawy, które towarzyszą przede wszystkim kobietom prowadzącym własną firmę. Nie da się całkowicie pogodzić biznesu z opieką nad maluchem, dlatego wiele pań w takiej sytuacji rozważa skorzystanie z opcji zawieszenia działalności gospodarczej i poświęcenia się dziecku. Czy to się opłaca? Na jakie przywileje można liczyć?

Brak opłacania składek, ale ciągłość ubezpieczenia

Największą korzyścią wynikającą z zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem jest fakt, że przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ZUS, ale jednocześnie zachowuje ciągłość ubezpieczenia. To istotna różnica w porównaniu do zawieszenia firmy z innego powodu.

Młoda mama lub tata (dzieckiem może się przecież opiekować mężczyzna) nie traci zatem prawa do korzystania ze służby zdrowia i nadal ma zapewnione odprowadzanie składek emerytalno-rentowych. Po prostu za przedsiębiorcę opłaca je ZUS. W efekcie w kieszeni rodzica zostaje co miesiąc blisko 1200 złotych.

Pamiętaj!

Aby nadal mieć opłacane składki emerytalno-rentowe, musisz złożyć w ZUS stosowny wniosek o woli zachowania ciągłości okresu składkowego. Nie następuje to bowiem automatycznie!

Dłuższy okres zawieszenia działalności

Drugim bardzo istotnym przywilejem jest fakt, że zawieszenie działalności z tytułu opieki nad dzieckiem może być o wiele dłuższe niż standardowo (kiedy to wynosi maksymalnie 24 miesiące). Rodzic-przedsiębiorca może zawiesić firmę na:

  • 3 lata, ale nie dłużej niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. lat,
  • 6 lat, ale nie dłużej niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności i tylko w przypadku, gdy dziecko wymaga opieki, a jego stan zdrowia został potwierdzony orzeczeniem lekarskim lub określeniem stopnia niepełnosprawności.

Warto wiedzieć!

Przedsiębiorca może dowolnie podzielić okres zawieszenia, ale może to zrobić na maksymalnie 4 części.

Nie każdy może

Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność  przez co najmniej 6 pełnych miesięcy przed dniem zawieszenia.

 

Pamiętaj!

Aby załatwić całą procedurę należy dokonać zmiany we wniosku CEIDG-1.

Jak widać zawieszenie działalności gospodarczej z tytułu opieki nad dzieckiem może być dla przedsiębiorcy bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, o ile nie osiągał on wysokich dochodów (wówczas stratę rekompensuje brak opłacania składek na ZUS oraz uniknięcie wydatku na nianię/żłobek).

Warto jednak pamiętać, że zawieszenie formalnie uniemożliwia dalsze wykonywanie zleceń i może mieć bardzo zły wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa.

Porada: Sprawdź jak skutecznie reklamować firmę... tutaj →
szczegółowy plan działań

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

2017-www-za299zl
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.