Jak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ZUS w trakcie prowadzenia działalności?

Marek Szydełko
06.07.2017

Każdy przedsiębiorca w Polsce ma obowiązek opłacania składek emerytalnych i rentowych. Obligatoryjne nie jest natomiast przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego, które gwarantuje wypłatę zasiłku w razie choroby lub np. ciąży osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorca po dłuższym czasie stwierdzi, iż takie ubezpieczenie by mu się przydało. Co wtedy? Jak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ZUS w trakcie prowadzenia działalności?

Kto może to zrobić?

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ZUS może przystąpić każdy przedsiębiorca, który opłaca już obowiązkowe składki emerytalno-rentowe i zdrowotną. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że nie zgłosił się do ubezpieczenia w momencie zakładania działalności. Prawo pozwala na przystąpienie w dowolnym momencie, także po wielu latach posiadania firmy.

Ten przywilej nie dotyczy natomiast osób, które uzyskują dochody także z innego źródła, a konkretnie z pracy etatowej. W takiej sytuacji przedsiębiorca z tytułu prowadzenia działalności odprowadza tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Resztę składek (w tym chorobową) odprowadza za niego pracodawca – oczywiście pod warunkiem, że umowa o pracę gwarantuje wypłatę przynajmniej pensji minimalnej.

Od kiedy zaczyna obowiązywać ochrona?

Ubezpieczenie chorobowe obejmuje przedsiębiorcę od dnia złożenia wniosku w ZUS. To bardzo ważne, ponieważ zdarza się, że właściciele firm próbują przystąpić do ubezpieczenia już w momencie zachorowania czy zajścia w ciążę. Nie ma jednak możliwości, aby ochrona działała wstecz.

Przykład

Przedsiębiorca zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie. Nie był jednak objęty ubezpieczeniem chorobowym. W takiej sytuacji, nawet już po przystąpieniu do ubezpieczenia, nie otrzyma zasiłku za okres choroby.

Jedynym odstępstwem od tej reguły jest przystąpienie do wszystkich ubezpieczeń ZUS po założeniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma wówczas 7 dni na zgłoszenie się do ubezpieczeń i jest objęty ochroną już od dnia zarejestrowania firmy.

Jak się zgłosić?

W przypadku czynnego przedsiębiorcy, który zgłasza się do ubezpieczenia chorobowego w późniejszym terminie, niezbędne będzie złożenie w ZUS deklaracji wyrejestrowującej ZUW ZWUA. Jest to formalne zrezygnowanie z ubezpieczeń społecznych.

Jednak przedsiębiorca natychmiast składa nową deklarację ZUS ZUA, w której wskazuje już chęć przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowego i zdrowotnego.

Warto również wiedzieć, że w 2017 roku wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe wynosi 62,67 zł.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie