Jak być przedsiębiorczym i dojrzeć do własnego biznesu? 5 najważniejszych zasad

Przedsiębiorczość jest jedną z tych cech, które wyjątkowo przydają się w życiu – nie należy jej jednak mylić z cwaniactwem. Osoba przedsiębiorcza łatwiej wspina się po szczeblach kariery, odnosi sukcesy zawodowe, szybciej gromadzi majątek. Jeśli uważasz się za człowieka przedsiębiorczego, to jak najszybciej zakładaj własny biznes. Jeśli jednak masz problem z obudzeniem w sobie tej cechy, przeczytaj nasz artykuł i poznaj 5 zasad, dzięki którym dojrzejesz do roli przedsiębiorcy.

  1. Obracaj się w odpowiednim towarzystwie – odpowiednim, czyli takim, które tworzą ludzie zaradni, przedsiębiorczy, chwytający sprawy w swoje ręce. To zmotywuje Cię do działania i pójścia ich śladem. Gdy zobaczysz, że inni odnoszą sukcesy, zapragniesz tego samego. Zupełnie odwrotnie jest wtedy, gdy spotykasz się z ludźmi wiecznie narzekającymi na swój los – oni będą Cię ciągnąć w dół.
  2. Przestań oczekiwać, a zacznij zdobywać – załóżmy, że jesteś osobą bezrobotną. Co z tym robisz? Czekasz na to, aż Urząd Pracy coś Ci zaproponuje? No to sobie poczekasz. Zamiast tego stwórz sobie okazję – idź na kurs, aktywnie poszukuj pracy, a może stwórz biznesplan, który będzie na tyle dobry, że otrzymasz dotację na założenie własnej firmy?
  3. Zmień się – nie tylko duchowo, ale też fizycznie. To prosty i bardzo skuteczny sposób na nabranie pewności siebie i rozpoczęcie wykuwania w sobie cech przedsiębiorcy. Idź do fryzjera, kup sobie fajne ciuchy (może nowy garnitur?), zmień okulary – zainwestuj w siebie. W biznesie obowiązuje zasada, że jak cię widzą, tak cię piszą. Nie zapominaj o niej.
  4. Wyznaczaj sobie zadania i realizuj plany – to mogą być drobnostki, np. w poniedziałek obiecaj sobie, że do piątku przeczytasz dawno rozpoczętą książkę. Rób wszystko, aby zrealizować plan. W ten sposób będziesz wciąż podnosić sobie poprzeczkę, aż dojdziesz do etapu automatycznego rozwijania swoich kompetencji zawodowych.
  5. Naucz się negocjować – znów, możesz rozpocząć od drobnego treningu. Kończy Ci się umowa z operatorem telefonii komórkowej? Spróbuj wynegocjować lepsze warunki. Idź na targ i wynegocjuj lepszą cenę za kilogram ziemniaków. Tak, w grę wchodzą bardzo drobne kwoty, ale będzie to pierwszy krok do tego, aby nauczyć się, na czym właściwie polega biznes. To ciągła walka o lepsze warunki, niższe koszty, ale wyższe przychody.

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby działać i nie czekać na to, aż inni zrobią coś za Ciebie. Miej ambicję, wymagaj przede wszystkim od siebie, planuj i wyznaczaj sobie cele. Nie ma innej drogi do obudzenia w sobie ducha przedsiębiorczości.

Porada: Sprawdź jak skutecznie reklamować firmę... tutaj →
szczegółowy plan działań

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

2017-www-za299zl
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.