Firma w domu – czy to się opłaca?

Mariusz Siwko
30.01.2016

W czasach, gdy prowadzenie biznesu wymaga właściwie tylko posiadania komputera z podłączeniem do Internetu, nie każdy przedsiębiorca musi od razu szukać lokalu, w którym mieścić będzie się jego firma. Wielu może zarejestrować działalność choćby w mieszkaniu i stamtąd, de facto, obsługiwać klientów. Jest to rozwiązanie pod wieloma względami bardzo korzystne, ale niesie ze sobą także pewne ryzyko. Firma w domu na pewno nie każdemu się opłaci.

Zerowe koszty utrzymania

Firma w domu bez wątpienia pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na wynajmie biura. Jeśli prowadzimy biznes, który nie wymaga wielkiej powierzchni i nie jest uciążliwy dla domowników, to spokojnie możemy zarejestrować działalność we własnym mieszkaniu, wygospodarować sobie wolną przestrzeń przy biurku, podłączyć komputer do sieci i pracować.

Ciekawostka

Prowadzenie firmy z domu jest możliwe nawet wtedy, gdy potrzebna jest nam przestrzeń magazynowa (np. dla produktów sprzedawanych w sklepie online). Bez trudu znajdziemy mnóstwo ofert wynajmu magazynów z pełną obsługą zamówień i spedycji.

Chcesz prowadzić firmę w domu? Musisz o tym poinformować urzędników

Każda działalność gospodarcza wymaga rejestracji – robi się to za pośrednictwem internetowego formularza na stronie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. We wniosku przedsiębiorca musi wskazać miejsce prowadzenia firmy. Jeśli ma nim być dom lub mieszkanie, wówczas konieczne będzie ustalenie dokładnej części lokalu przeznaczonej w całości na działalność. Może to być np. jeden pokój. Często udział powierzchni przeznaczonej na firmę określa się procentowo.

Następnym krokiem jest zgłoszenie się do właściwego urzędu gminy w celu ustalenia zmiany przeznaczenia części lokalu z mieszkalnej na komercyjną. Chodzi bowiem o określenie wysokości podatku od nieruchomości – wyższa stawka obowiązuje dla nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Warto o tym pamiętać, aby nie być zdziwionym, że został naliczony wyższy podatek. Z faktem prowadzenia firmy w domu mogą się też wiązać inne dodatkowe opłaty, jak chociażby wyższa stawka za wywóz odpadów.

Ważne!

Wyższych opłat można uniknąć składając w urzędzie gminy stosowne oświadczenie o tym, że prowadzona działalność gospodarcza w żaden sposób nie ogranicza wykorzystania lokalu do celów mieszkaniowych. Wówczas jednak nie ma możliwości zaliczania wydatków eksploatacyjnych (prądu, wody, śmieci, ścieków etc.) w poczet kosztów prowadzenia firmy.

Jeśli natomiast wskazaliśmy, że np. na prowadzenie działalności wydzielonych zostało 20% powierzchni domu czy mieszkania, to również 20% kosztów utrzymania lokalu można odliczyć od podatku dochodowego i VAT.

Kontrola w domu

Jeśli prowadzimy działalność w domu, a w dodatku nie mamy zewnętrznego biura podatkowego, to musimy liczyć się z tym, że w razie wszczęcia postępowania kontrolnego przez organy podatkowe, urzędnicy zawitają właśnie do naszej prywatnej przestrzeni. Każdy przedsiębiorca ma bowiem obowiązek przechowywania w biurze dokumentów fiskalnych i kadrowych, które podlegają kontroli.

Firma w domu jest zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero startują z własną działalnością gospodarczą, nie zatrudniają ludzi, a charakter biznesu nie ma negatywnego wpływu na życie pozostałych domowników. Docelowo i w miarę rozwoju warto jednak rozważyć przeniesienie firmy do zewnętrznej siedziby, co pozwoli uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji, szczególnie w momencie kontroli skarbowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie