5 największych korzyści wynikających z posiadania konta firmowego w banku

Zgodnie z przepisami każdy przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą musi posiadać rachunek bankowy. Jego numer podaje się już w formularzu rejestracji CEIDG, jednak warto zauważyć, że funkcjonują tam 2 rubryki: rachunek związany z prowadzeniem działalności oraz rachunek niezwiązany z prowadzeniem działalności. Przedsiębiorca ma więc pełne prawo do tego, aby wykorzystywać swój rachunek prywatny i wiele osób z tej możliwości korzysta. To jednak nie jest najlepszy pomysł. Poznaj 5 największych korzyści wynikających z posiadania osobnego konta firmowego w banku.

  1. Kolejny koszt do odliczenia – ponieważ większość kont firmowych jest objętych opłatami bankowymi, to każdy taki wydatek można zaliczyć w poczet kosztów prowadzenia działalności i tym samym odliczyć od podatku. W praktyce więc prowadzenie rachunku i tak jest dla przedsiębiorcy osiągającego przychód niemal darmowe.
  2. Dużo szerszy zakres usług – konta dla przedsiębiorców są znacznie bardziej rozbudowane niż te indywidualne. Banki prześcigają się w ciekawych ofertach, np. udostępniają bezpłatne programy do fakturowania czy prowadzenia księgowości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że posiadacz konta firmowego może liczyć na znacznie lepsze i mniej restrykcyjne warunki uzyskania kredytu.
  3. Kwestie wizerunkowe – czy przedsiębiorca, który poprosi o wpłatę za fakturę na konto prywatne, prowadzone np. z żoną, będzie traktowany przez kontrahenta poważnie? Raczej nie. Posiadanie wyłącznie rachunku prywatnego kojarzy się z mikroprzedsiębiorcami, najczęściej pracującymi samodzielnie, czyli firmami o bardzo ograniczonych możliwościach. To źle wygląda w relacjach biznesowych.
  4. Problemy – w momencie wszczęcia kontroli skarbowej przedsiębiorca posiadający wyłącznie rachunek prywatny musi mieć świadomość, że urzędnicy dokładnie prześwietlą jego operacje finansowe. Będą więc wiedzieć, gdzie robi zakupy, gdzie był na wakacjach itd. Nie jest to przyjemne. W dodatku wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której komornik czy Urząd Skarbowy dokonuje zajęcia rachunku np. z powodu nieopłacenia podatków. Wówczas przedsiębiorca i jego rodzina zostaną na jakiś czas pozbawieni środków do życia.
  5. Bez podatku Belki – niewiele osób wie, że odsetki od kapitału zgromadzonego na koncie firmowym nie są objęte podatkiem od zysków kapitałowych, czyli popularnym podatkiem Belki. To duża korzyść w sytuacji, gdy przedsiębiorca posiada spory kapitał, a bank zaoferował mu wysokie oprocentowanie konta.

Właściwie jedynym minusem związanym z posiadaniem osobnego konta na potrzeby działalności jest fakt, że z reguły rachunki firmowe są płatne. Jednak biorąc pod uwagę podane przez nas korzyści, należy to traktować jako drobną niedogodność.

Porada: Sprawdź jak skutecznie reklamować firmę... tutaj →
szczegółowy plan działań

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

2017-www-za299zl
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.