Zmiana konta firmowego – jak się za to zabrać?

Mateusz Rąbalski
03.10.2016

Podniesienie opłat, kiepska obsługa, częste awarie, wolne księgowanie – to najczęstsze powody, dla których przedsiębiorcy decydują się na zmianę konta firmowego. Na szczęście dziś jest to procedura bardzo prosta – w praktyce nie trzeba nawet wstawać od biurka. Na czym dokładnie polega zmiana konta firmowego i o czym musisz przy okazji pamiętać?

Formalności zostaw nowemu bankowi

W sytuacji, gdy chcesz przenieść konto firmowe do innego banku czeka Cię minimum wysiłku. Przede wszystkim musisz znaleźć konto, które spełni Twoje oczekiwania. Zwróć uwagę nie tylko na opłaty, ale też łatwość dostępu poprzez system bankowości elektronicznej, bonusy dla przedsiębiorców (np. darmowy debet) czy wreszcie koszt przelewów do ZUS i US.

Gdy już wybierzesz dobre konto dla swojej firmy złóż wniosek o jego założenie wraz z przeniesieniem starego rachunku. Oczywiście numeru konta nie da się przenieść, ale już zgromadzone na nim środki – jak najbardziej. Procedurę tę warto powierzyć nowemu bankowi, który zajmie się wszystkimi formalnościami za darmo i pójdzie mu to dużo szybciej niż Tobie. Wystarczy pełnomocnictwo.

Pamiętaj

W ramach pełnomocnictwa Twój nowy bank o zmianie konta poinformuje też ZUS, Urząd Skarbowy i inne instytucje zainteresowane tym faktem. Jednocześnie zostaną przeniesione wszystkie zlecenia stałe i polecenia zapłaty, które miałeś ustawione w starym koncie.

Zmiana konta? Daj znać kontrahentom

Po zmianie konta nie zapomnij o wprowadzeniu nowego numeru rachunku do systemu księgowego. Nie polegaj jednak tylko na wierze, że wszyscy Twoi stali klienci będą dokładnie sprawdzać, czy aby przypadkiem dawne konto jest wciąż aktualne. Wielu z nich może mieć zapisane dane Twojego starego rachunku w pamięci konta – wówczas zmieniają tylko kwotę przelewu. W efekcie środki nie zostaną zaksięgowane na nowym koncie.

Dlatego dobrym zwyczajem jest poinformowanie stałych klientów o zmianie danych rachunku. Wówczas unikniesz ewentualnych problemów i nerwów związanych z wyjaśnieniem, dlaczego przelew nie dotarł.

Pamiętaj o rozliczeniu się z dotychczasowym bankiem

Zamknięcie starego konta nie będzie możliwe, jeśli nie rozliczysz się z prowadzącym je bankiem. To dość częsta sytuacja. Zwykle winny jest jakiś debet na koncie lub zaleganie z opłatą za prowadzenie rachunku.

Przed zleceniem zamknięcia konta spłać wszystkie zobowiązania względem banku, aby nie narazić się na karne odsetki. Nie zapomnij o zablokowaniu karty płatniczej. Zostaw też na koncie kwotę niezbędną do opłacenia kosztu prowadzania rachunku. Pamiętaj, że rozwiązanie umowy zwykle następuje dopiero po 30 dniach od złożenia rezygnacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie