Skip tracing – co to takiego i jak może pomóc w odzyskaniu wierzytelności?

Marek Szydełko
06.03.2017

Nie ma chyba przedsiębiorcy, który chciałby mieć do czynienia z dłużnikami. Odzyskiwanie należności jest bardzo trudne i stresujące, szczególnie w polskich warunkach, gdzie respektowanie postanowień sądu często jest fikcją. Wierzyciele mają sporo narzędzi nacisku na dłużnika: mogą słać ponaglenia i wezwania do zapłaty, skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej lub złożyć pozew sądowy. Co jednak w sytuacji, gdy dłużnik... znika i nie ma z nim żadnego kontaktu? Wówczas bardzo przydatny może być skip tracing. Na czym to polega?

Czym jest skip tracing?

Skip tracing to pojęcie rodem z Wysp Brytyjskich. Ta metoda polega na ustalaniu danych kontaktowych lub miejsca pobytu dłużnika w sytuacji, gdy zapadł się on pod ziemię. W UK ze skip tracingu korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne i organy administracji podatkowej, w tym urzędy skarbowe.

Warto wiedzieć

Skip tracing swoją nazwę zapożyczył od angielskiego sformułowania skip town, co oznacza opuszczenie miasta.

Metoda jest bardzo skuteczna, ponieważ skip tracingiem zajmują się wyspecjalizowane firmy, często detektywistyczne. Korzystają one z wszelkich dozwolonych prawem metod odnajdywania dłużników.

Jakie to metody?

W XXI wieku jest praktycznie niemożliwe, aby całkowicie ukryć się przed światem. Najważniejszym narzędziem firm zajmujących się skip tracingiem jest oczywiście Internet. Specjaliści przeczesują wyszukiwarkę w poszukiwaniu jakichkolwiek śladów zostawionych przez dłużnika. Szczególnie pomocne okazują się media społecznościowe. Dłużnicy nie podejrzewają, że wierzyciele mogą ich szukać np. na Facebooku czy Instagramie, dlatego jakby nigdy nic publikują zdjęcia i wpisy zdradzające miejsce ich pobytu.

Specjalistyczne firmy skip tracingowe wykorzystują także wszelkie popularne metody detektywistyczne, a więc m.in. rozpytują znajomych, kontrahentów, rodzinę czy byłych pracowników dłużnika. Korzystają z zapisów monitoringu, danych bankowych czy rejestrów policyjnych (z reguły zdobywają te informacje tylko sobie znanymi metodami).

Najcenniejszą zdobyczą w procesie skip tracingu zawsze jest aktualny numer telefonu dłużnika – mając go można nie tylko ustalić miejsce pobytu, ale także przekazać numer komornikowi czy organom ścigania. Dłużnicy czasami nierozsądnie sami ujawniają swoje numery. Wystarczy, że opublikują jakieś ogłoszenie na portalu aukcyjny, dotyczące np. sprzedaży samochodu. Eksperci od skip tracingu na pewno to wychwycą.

Namierzenie dłużnika to często połowa sukcesu na drodze do odzyskania swojej wierzytelności. Dlatego skip tracing zdobywa sobie coraz większą popularność w Polsce, a firm oferujących takie usługi stale przybywa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie