Leasing nieruchomości - 4 korzyści dla przedsiębiorców

Mateusz Rąbalski
16.09.2016

Sprawdzamy, dlaczego w niektórych przypadkach nieruchomość bardziej opłaca się leasingować niż kupić.

Obrót bez pośredników

Możliwość zawarcia umowy bezpośrednio pomiędzy właścicielem obiektu i przedsiębiorstwem zainteresowanym użytkowaniem obiektu jest opłacalna dla obu stron. Dlaczego? Między innymi dlatego, że podczas zawierania transakcji nie trzeba korzystać z jakiegokolwiek pośrednictwa. Firmy mogą samodzielnie ustalić warunki leasingu korzystne dla obu stron: dla leasingodawcy i leasingobiorcy.

Dowiedz się więcej o leasingu nieruchomości.

Możliwość natychmiastowego rozpoczęcia użytkowania

W przypadku zawarcia umowy leasingu nieruchomości, leasingobiorca może nabyć prawo do użytkowania obiektu zaraz po podpisaniu, bez irytujących formalności, które w przypadku tradycyjnego zakupu mogą to zdecydowanie opóźnić. Leasing nieruchomości stanowi idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują nowych powierzchni natychmiast. Pojawienie się takiej potrzeby może wynikać np. z tego, że mała firma wygrała duży przetarg, dzięki któremu jej rozwój ma szansę wyraźnie przyśpieszyć. Aby zrealizować zamówienie w terminie, musi szybko zwiększyć swoje moce produkcyjne – m.in. zatrudnić nowych ludzi i zakupić sprzęt. Jeśli nie dysponuje własną powierzchnią i nie ma gdzie ulokować sprzętu ani ludzi – leasing nieruchomości będzie doskonałym rozwiązaniem.

Rozwiązanie dla firm nie dysponujących dużą gotówką

Leasing pozwala doraźnie zmniejszyć koszty przy jednoczesnym zyskaniu praw do użytkowania nieruchomości. Mimo, że ostateczna cena nieruchomości leasingowanej jest wyższa niż zakupionej od ręki, to jednak w przypadku dobrze zorganizowanej firmy leasingowany obiekt powinien na siebie zarobić.

Możliwość zagospodarowania nieużywanych obiektów

Kolejnym profitem dla leasingodawców jest możliwość czerpania zysków z nieużywanych powierzchni. Jest to opcja niezwykle korzystna dla przedsiębiorstw po restrukturyzacji lub zmianie siedziby. Jeśli np. firma z Poznania przeprowadza się do Warszawy, a w mieście macierzystym nadal posiada nieruchomości, może leasingować je innym firmom.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie