Czy istnieją istotne różnice między kartą debetową a kredytową?

Krzysztof Jagielski
29.06.2017

W dzisiejszych czasach często nie wyobrażamy sobie pójścia na zakupy bez karty debetowej. Najbardziej znany i używany „plastik” na świecie dumnie króluje w naszych portfelach. Płacimy nią za wszelkie zakupione produkty i usługi wszędzie tam, gdzie jest zainstalowany terminal płatniczy. Natomiast, gdy potrzebujemy gotówki, idziemy do bankomatu i ją wypłacamy. Czy tak samo możemy zrobić z kartą kredytową, a jeśli tak, to czym one się różnią? Podpowiadamy.

Obie te karty wiele łączy, lecz dzieli je przede wszystkim jedna istotna różnica: forma własności wykorzystywanego pieniądza. W przypadku karty debetowej, karta wydawana jest wyłącznie do posiadanego przez nas konta bankowego. Płacimy nią wyłącznie z własnych, posiadanych na koncie osobistym pieniędzy. Dlatego też nie wydamy ich więcej niż posiadamy w danym momencie na koncie. Czasem możemy wydać ilość pieniędzy do wysokości przyznanego nam debetu.

Płatności kartą kredytową

Płacąc kartą kredytową, w praktyce korzystamy z pieniędzy należących do banku. Jest to forma pożyczki w postaci przyznanego limitu do karty. Jest ona nieoprocentowana w przypadku spłaty całej wykorzystanej kwoty w ustalonym terminie. Korzystamy więc z dodatkowych pieniędzy, które mogą nam się przydać na przykład w nagłych sytuacjach. Działa na zasadzie „okresu rozliczeniowego” (zazwyczaj 30 dni), w którym możemy wydawać przyznany limit oraz dodatkowego okresu bezodsetkowego (np. kolejne 22 dni), kiedy to musimy spłacić wykorzystaną kwotę. Jeśli zrobimy to w ustalonym przez bank terminie, limit odnawia się, a my nic nie płacimy za skorzystanie z tej formy „pożyczki”. Natomiast, gdy spłacimy jedynie część, zostaną nam doliczone odsetki za całą wykorzystaną kwotę w okresie rozliczeniowym. Będą one doliczane aż do momenty spłaty powstałego zadłużenia, czyli potraktowane jako oprocentowany kredyt. Kartę wykorzystuj więc przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych.

Płatności internetowe

Bezpiecznych płatności internetowych i zakupów w sklepach internetowych możemy dokonywać obiema typami kart. Do niedawna opcja taka była dostępna wyłącznie dla kart kredytowych. Obecnie możemy płacić w Internecie również kartą debetową. Wystarczy podać numer karty, datę jej ważności oraz trzy ostatnie cyfry, które znajdują się przy pasku z naszym podpisem, tzw. kod CVV2/CVC2.

Wypłaty gotówkowe

W przypadku karty debetowej gotówkę do wysokości salda naszych pieniędzy na koncie lub do wysokości przyznanego limitu do rachunku (tzw. debet) wypłacimy w każdym bankomacie. Możemy jedynie być czasem obciążeni prowizją za wypłatę, jeśli dokonamy jej w bankomacie innym niż przypisany do naszego banku. Dobrze jest sprawdzić tabele opłat i prowizji, by zobaczyć, jaka to kwota lub gdzie/kiedy jej nie zapłacimy.

W przypadku karty kredytowej, gdy wypłacamy gotówkę, tracimy najważniejszy jej benefit, jakim jest tzw. „pożyczka bez odsetek”. Od momentu wypłaty gotówki naliczane są odsetki oraz pobierana prowizja kwotowa lub procentowa od operacji. Inaczej niż w przypadku transakcji bezgotówkowej, w której możemy liczyć na tzw. ”okres bezodsetkowy”.

Płatności bezgotówkowe

Zarówno karta kredytowa jak i karta debetowa służą głównie do płatności bezgotówkowych. Obecnie mamy możliwość skorzystania tzw. płatności zbliżeniowej (PayPass lub payWave) do kwoty 50 zł. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika przy dokonywaniu płatności. Powyżej tego limitu będzie już wymagana dodatkowa weryfikacja w postaci wpisania czterocyfrowego kodu PIN. Następuje automatyczna weryfikacja danych zapisanych na karcie, kodu PIN oraz stanu posiadanych środków na koncie, które możemy wykorzystać. Po pozytywnej autoryzacji, transakcja w ciągu kilku sekund zostaje zatwierdzona. Pieniądze trafiają do sprzedawcy, a bank obciąża nasze konto.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie