Biznes według zasady 4xP – na czym to polega?

Piotr Kowalczyk
29.06.2016

Współczesny biznes w niczym nie przypomina tego, jaki „robiło się” chociażby w latach 90. Wówczas wystarczył dobry pomysł i jego odpowiednia promocja, aby sprzedaż osiągnęła imponujący poziom. Kupowaliśmy wszystko i w dowolnych ilościach. Dziś jest znacznie trudniej, bo rynek jest nasycony, a klienci bardziej wybredni. Dlatego powstają nowe koncepcje prowadzenia biznesu. Jedne lepsze, drugie gorsze. Wśród tych pierwszych warto wyróżnić metodę 4xP. Na czym polega ta koncepcja?

Czym jest 4xP?

Koncepcję 4xP opracował znany spec od marketingu Philip Kotler. Wyróżnił on 4 podstawowe elementy, na których firma może budować swoją konkurencyjność. Dobre sprzężenie wszystkich z nich daje olbrzymią przewagę na rynku.

4xP to:

  • Product – czyli produkt lub usługa
  • Place – czyli kanały dystrybucji produktu/usługi
  • Price – oczywiście cena
  • Promotion – działania promocyjne/marketingowe

W budowaniu przewagi nad konkurencją firma może sięgnąć po wszystkie te elementy lub skupić się na wybranych. Cel jest jeden: przekonanie klientów, że oferta firmy A jest zdecydowanie lepsza od oferty firmy B.

Na czym najlepiej oprzeć swoją przewagę?

Zacznijmy od produktu. W oczach klienta na jego atrakcyjność wpływa dosłownie wszystko. Nie tylko sam produkt, ale też jego opakowanie i wzornictwo. Na tym elemencie warto się skupić, jeśli produkt rzeczywiście wyróżnia się na rynku i deklasuje inne, o podobnej funkcjonalności, np. wyglądem. Jeśli produkt nie osiąga przewagi nad innymi, to należy poszukać innych argumentów.

Tak przechodzimy do miejsca, kanału dystrybucji. Klienci często decydują się na zakup nie dlatego, że produkt im odpowiada, ale ponieważ jest łatwo dostępny. Na tym swój sukces budują dyskonty. Wybieramy coś o gorszej jakości, jednak mamy pewność, że nie musimy się wysilać, aby to zdobyć. W tym aspekcie przewagę zyskują firmy sprzedające produkty w Internecie.

Cena. Tu nie trzeba wiele tłumaczyć. Konkurowanie niską ceną jest skuteczne, ale ma granice. Niektórzy klienci świadomie wybierają droższe produkty oczekując od nich wyższej jakości. Zawsze też przychodzi moment, gdy konkurencja może zaoferować jeszcze niższą cenę – co wtedy?

W końcu marketing, promocja. To bardzo skuteczne narzędzie zwiększania przewagi nad konkurencją, ale wymagające sporych nakładów. Kompleksowe działania marketingowe są kosztowne, dlatego warto je planować z rozwagą i wybierać metody niedrogie, ale efektywne. Sprawdź, z jakich narzędzi nie korzysta konkurencja, przekonaj się, czy słusznie, a później sam po nie sięgnij.

Przewagę we wszystkich tych obszarach uzyskują tylko giganci. Mniejsze firmy muszą się na coś zdecydować. Sukces zależy od prawidłowego wyboru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie