Podatki firmowe - krótki poradnik

Maciej Piwowski
31.01.2016

Obawy przed założeniem własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej wynikają z dwóch czynników. Po pierwsze, wiele osób zniechęca sam fakt składania licznych wizyt w urzędach państwowych i załatwiania różnorodnych pozwoleń na prowadzenie firmy. Drugą, bardzo ważną przyczyną unikania samodzielnego biznesu jest niepokój związany z rozliczaniem podatkowym. Nie każdego stać na wynajęcie prywatnej księgowej lub skorzystanie z usług biura rachunkowego, jednak nie każdy ma świadomość, iż tego typu działania nie są obligatoryjne.

Rozliczenie roczne

Młodzi ludzie bardzo często mylą ze sobą kilka podstawowych pojęć dotyczących rozliczeń podatkowych (takich jak dochód, przychód oraz koszty własne firmy), dlatego wybierając odpowiednią formę podatku warto mieć na uwadze kilka ważnych szczegółów. Obliczanie podatku odbywa się w formie rocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym, zaś zmianę w formie naliczania podatku można przeprowadzić raz do roku na początku okresu rozliczeń urzędniczych. Forma podatku ma bezpośredni wpływ nie tylko na stawkę finansową, ale przede wszystkim na formę prowadzenia księgowości  (jest ona potrzebna w przypadku korzystania z ulg podatkowych).

Podstawowe stawki podatkowe

Generalnie istnieją dwa sposoby odprowadzania należnych państwu podatków: pierwszą z nich jest wybór podatku w zależności od uzyskanych dochodów: jeśli różnica między wartością sprzedanego towaru lub usługi od kosztów produkcji wyniesie powyżej 85.000zł rocznie, to będziesz zobligowany to uiszczenia podatku w wysokości 32%, zaś poniżej tej sumy przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacenia podatku 18%. Niektórzy biznesmani decydują się na tak zwany podatek liniowy w wysokości 19%, jaki obowiązuje niezależnie od rocznych dochodów firmy. Wszystkie wymienione stawki podatkowe pozwalają na rozliczenie kosztów prowadzenia własnej działalności i częściowego odzyskania należności w wyniku zwrotu od Urzędu Skarbowego dzięki możliwości skorzystania z ulg podatkowych.

Podatek ryczałtowy oraz karta podatkowa

Inną opcję stanowi podatek ryczałt, który jest naliczany od przychodów niezależnie od tego, ile wynosiły koszty utrzymania firmy i jak dużo zarobiła. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które świadczą usługi niematerialne, takie jak zakład fryzjerski, kosmetyczny lub salon piękności.  Istnieje tylko jedno zastrzeżenie - ryczałt mogą opłacić osoby, których roczny dochód nie przekracza 150.000 euro, dlatego ten podatek nie dotyczy dużych i średnich przedsiębiorstw. Dla bardzo małych, jednoosobowych przedsiębiorstw przewidziano roczne rozliczenie przy pomocy tak zwanej karty podatkowej. Jest ona dedykowana osobom wolnego zawodu, których dochód zależy od liczby przepracowanych godzin oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której zameldowana jest dana osoba. Nie istnieje jednolita kwota, ponieważ co roku rząd publikuje Ministerstwo Finansów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://firmowi.pl/podatki/podatki-w-firmie-w-jaki-sposob-mozesz-rozliczac-sie-z-fiskusem.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie