Jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? 6 podstawowych zasad

Maciej Piwowski
11.01.2016

Rozmowa kwalifikacyjna to dla kandydata zawsze ogromny stres. Nawet jeśli jest pewien swoich umiejętności i doświadczenia, to przecież nie wie, jak wypadli jego kontrkandydaci. Niewątpliwie w dużo lepszej sytuacji zawsze jest rekruter, któremu – pisząc oględnie – mniej zależy na pracowniku niż pracownikowi na pracy. Okiełznanie emocji to jedno, ale stosowanie się do podstawowych zasad, to już coś zupełnie innego. Jeśli nie wiesz, jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to przeczytaj nasz poradnik. Mamy dla Ciebie 6 niezawodnych rad.

  1. Jak Cię widzą, tak Cię piszą – oklepana zasada, która jednak podczas rozmowy o pracę ma bardzo duże znaczenie. Spotkanie z rekrutującym zawsze ma znamiona relacji biznesowej. Obowiązują więc reguły charakterystyczne dla spotkań na wysokim szczeblu. Trzeba pamiętać o tzw. dress code, czyli zasadach dobierania ubioru do konkretnej sytuacji. Zawsze bezpieczniej jest ubrać się elegancko, ale skromnie. Panowie wkładają więc garnitur, a panie garsonkę. Nawet, jeśli staramy się o angaż w firmie, która stawia na mniej oficjalne relacje.
  2. Znaj swoje miejsce w szeregu – w życiu jest tak, że rękę jako pierwsza podaje kobieta, a przedstawia się osoba starsza. W przypadku rozmowy o pracę trzeba o tym zapomnieć. Tutaj obowiązuje gradacja stanowisk i przywitanie powinno zawsze wyjść od osoby rekrutującej. Nie wychodź więc przed szereg i nie rzucaj się z ręką w kierunku swojego gospodarza. Niedopuszczalne jest także całowanie kobiet w rękę – wygląda to nieprofesjonalnie i przez wiele pań, szczególnie na wysokich stanowiskach, jest bardzo źle odbierane.
  3. Nie czuj się, jak u siebie w domu – oczywiście dobrze jest, gdy podczas rozmowy o pracę panuje dość swobodna atmosfera, ale wprowadzić ją może jedynie osoba rekrutująca, nigdy kandydat. Nie jesteście jeszcze kolegami, dlatego musisz zachowywać się stosownie i kulturalnie. To gospodarz wskazuje Ci miejsce, w którym masz usiąść. To on proponuje coś do picia. Kategorycznie, ale uprzejmie odmów podania alkoholu lub zapalenia papierosa – to może być test, który ma wykazać, czy masz skłonności do zbytniej swobody i używek.
  4. Pamiętaj o mowie ciała – to, jak się zachowujesz, wiele zdradza na temat Twojego charakteru. Doświadczona osoba rekrutująca potrafi wychwycić wszystkie niuanse mowy ciała. Bądź opanowany, profesjonalny, gestykuluj, ale bez przesady. Uważaj też z okazywaniem zbytniej pewności siebie np. poprzez ciągłe wpatrywanie się w oczy rozmówcy. Może to zostać odebrane jako pokaz buty. Najlepiej przyjmij bezpieczną pozycję, nie zakładaj nogi na nogę, nie opieraj się na krześle. Bądź neutralny.
  5. Staraj się odpowiadać na wszystkie pytania – i rób to w zdecydowany, spokojny sposób. Nie mów szeptem, co zdradzi Twoje zdenerwowanie lub brak pewności siebie. Na wielu stanowiskach są to cechy niepożądane. Jeśli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, uczciwie poinformuj o tym rekrutującego wyjaśniając jednocześnie, dlaczego – może to np., wykraczać poza zakres Twoich kompetencji. Masz również prawo odmówić odpowiedzi na pytania, które nie powinny paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, np. dotyczące wyznania czy sytuacji rodzinnej. Bądź wówczas uprzejmy, ale stanowczy. Powinno to zostać dobrze odebrane i doda Ci profesjonalizmu.
  6. Zostaw po sobie dobre wrażenie – gdy rozmowa dobiegnie końca musisz oczywiście poczekać, aż prowadzący się z Tobą pożegna (znów nie podawaj ręki pierwszy). Nie dopytuj też o to, jak Ci poszło i kiedy dowiesz się, czy zostałeś przyjęty. Jeśli wypadłeś naprawdę dobrze, rekruter sam poda Ci te informacje. Przyjmij wręczaną wizytówkę i zatrzymaj  na niej wzrok – dobrze, jeśli możesz się odwdzięczyć tym samym. Pożegnaj się i oczekuj na telefon. Jeśli nie zadzwoni, próbuj dalej pamiętając o tych wszystkich zasadach.

Oczywiście wprowadzenie tych wszystkich zasad w życie może być bardzo trudne, jeśli nie masz doświadczenia w odbywaniu rozmów kwalifikacyjnych. Wówczas pamiętaj po prostu o zwykłych regułach dobrego wychowania – to zawsze się sprzedaje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie