L4 – kiedy płaci pracodawca, a kiedy ZUS

Maciej Piwowski
14.03.2016

Zasiłek chorobowy wypłacany jest każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę w sytuacji, gdy nie może on świadczyć pracy na rzecz pracodawcy. Zwyczajowo wypłaca go firma, w której pracownik jest zatrudniony, ale tylko w sytuacji, gdy okres zwolnienia nie przekracza konkretnych terminów. Warto zatem wiedzieć, kiedy L4 płaci pracodawca, a kiedy ZUS.

Ważne przepisy dotyczące wypłaty L4

Pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikowi pozostającemu na L4 tylko w sytuacji, gdy zwolnienie trwa do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. To bardzo ważne, bo należy wiedzieć, że wszystkie zwolnienia są w ciągu roku sumowane. Okres 33-dniowy dotyczy jednak tylko pracowników do 50. roku życia. W przypadku starszych zatrudnionych granicą jest 14 dni kalendarzowych.

Ten zapis odnosi się do zasady, zgodnie z którą wynagrodzenie jest wypłacane za niezdolność do pracy następującą w następnych latach po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.

Jeśli natomiast pracownik choruje dłużej niż 33 lub 14 dni kalendarzowych, wówczas obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego bierze na siebie ZUS oraz pracodawca, który zgłosił do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Wypłacaną pracownikowi kwotę pracodawca potrąca po prostu z opłacanych bieżących składek na ubezpieczenia społeczne.

Ile dostaniemy będąc na chorobowym?

Zwyczajowo wysokość wynagrodzenia wypłacanego w okresie przebywania pracownika na zwolnieniu L4 wynosi 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Od tej reguły są jednak dwa wyjątki:

  • gdy zwolnienie chorobowe zostało wystawione kobiecie w ciąży;
  • gdy pracownik jest niezdolny do pracy w wyniku wypadku, do którego doszło w drodze do lub z miejsca pracy.

W takiej sytuacji pracownik otrzymuje 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Pamiętaj o terminowym dostarczeniu L4!

Pracownik musi dostarczyć pracodawcy wystawione przez lekarza zwolnienie L4 w terminie 7 dni od dnia, w którym zwolnienie zostało nam wręczone. Jest to zwyczajowo data jego wystawienia. Pracownik ma jednak prawo udowodnić, że zwolnienie zostało mu wręczone później – np. dopiero po opuszczeniu szpitala.

Jeśli spóźnimy się z dostarczeniem L4, wówczas nasz zasiłek chorobowy zostanie obniżony o 25% za okres od ósmego dnia naszej niezdolności do pracy. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, w której z przyczyn od nas niezależnych nie mogliśmy dotrzymać ustawowego terminu (wypadek, obłożna choroba).

Wszystkie wspomniane zasady są bardzo ważne i trzeba się do nich stosować, aby nie narazić się na utratę zasiłku chorobowego. O ich obowiązkach pracownikom powinni przypominać specjaliści ds. kadrowych z zakładu pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie