Franczyza – czy to się opłaca?

Maciej Piwowski
16.05.2016

Zwykle jest tak, że początkujący przedsiębiorca ma pomysł, ale nie ma kapitału. Dużo ciekawsza jest natomiast sytuacja odwrotna: kapitału nie brakuje, nie wiadomo jednak gdzie go ulokować. Rozwiązaniem tego dylematu może być franczyza. Dostajemy gotowy pomysł, który wystarczy wdrożyć i obserwować strumień pieniędzy płynących wprost na nasze konto. Brzmi pięknie, ale czy jest prawdziwe? Sprawdźmy, czy franczyza się opłaca.

Czym właściwie jest franczyza?

Franchising to w rozumieniu biznesowym wynajęcie marki i wszystkich jej elementów do prowadzenia własnej działalności. Czyli: firma A podpisuje umowę z firmą B i na mocy franczyzy sprzedaje produkty/usługi pod szyldem firmy B.

Czy to się opłaca? Bardzo, o ile franczyzodawcą jest znana marka. To cała idea franchisingu – chodzi o to, aby swój biznesowy sukces zbudować na plecach dobrze rozpoznawalnej marki o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki temu przedsiębiorca nie ponosi gigantycznych kosztów tworzenia własnego wizerunku i wprowadzania produktów na rynek.

Jak to działa w praktyce?

Wiele znanych marek oferuje usługę franchisingu. Wystarczy ich poszukać w Internecie. Największe pole do popisu będziesz mieć wtedy, jeśli działasz w branży gastronomicznej. Wówczas masz do wyboru znane sieci restauracji czy innych punktów. Może to być chociażby stoisko z lodami pod szyldem marki X. Oczywiście najbardziej spektakularne jest otwarcie własnego lokalu, nad którym będzie dumnie wisieć logo popularnej sieci restauracyjnej – franchising do perfekcji opanowała np. marka McDonalds.

Franchising zawsze opiera się na dokładnie sporządzonej umowie licencyjnej. Wyjaśnia ona, jakie obowiązki spoczywają na franczyzodawcy, a jakie na franczyzobiorcy. Ten pierwszy z reguły daje logo i inne elementy identyfikacji wizualnej, ale przede wszystkim całe know-how swojego biznesu. Oferuje także pomoc początkującemu przedsiębiorcy na starcie w nowej branży. Franczyzobiorca natomiast daje kapitał i lokal. Później oczywiście musi rozliczać się z części zysków z franczyzodawcą.

Pamiętaj

Nie myl franchisingu z re-sellingiem. Ten drugi polega na sprzedawaniu produktów i usług znanych marek pod własnym szyldem, jako usługi/produkty własne.

Atuty franchisingu

Franchising jest naprawdę ciekawym pomysłem na start w biznesie. Z kilku powodów:

  • Otrzymujesz gotowy pomysł na biznes
  • Pomysł został już wielokrotnie sprawdzony na rynku
  • Otrzymujesz silne wsparcie biznesowe
  • Otrzymujesz wsparcie promocyjne
  • Możesz posługiwać się znaną marką, której stworzenie od podstaw jest bardzo kosztowne i długotrwałe
  • W razie niepowodzeń możesz liczyć na pomoc franczyzodawcy

Oczywiście ceną za to wszystko jest pewne ograniczenie swobody przedsiębiorcy oraz konieczność poniesienia sporych wydatków na wdrożenie biznesu zgodnie z wymaganiami franczyzodawcy. Później jeszcze trzeba dzielić się częścią zysków. Czy warto? Jeśli nie masz własnego pomysłu, ale koniecznie chcesz zainwestować – franchising jest rozsądną opcją.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie