Amortyzacja środków trwałych firmy – na czym to właściwie polega?

Piotr Kowalczyk
06.02.2016

Słyszał o niej każdy kierowca, który likwidował szkodę komunikacyjną, jednak amortyzacja jest także bardzo ważnym pojęciem dla przedsiębiorców. Odpis amortyzacyjny jest bowiem metodą zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodu składników majątku firmy. Wydatek związany z ich zakupem rozkłada się wówczas w czasie i jest rozliczany w trybie najczęściej comiesięcznym. Na szczęście amortyzacja środków trwałych firmy nie jest wcale tak trudnym zagadnieniem, jak mogłoby się wydawać.

Czym są środki trwałe firmy?

Dla zrozumienia zasady amortyzacji niezbędna jest wiedza na temat tego, co faktycznie może zostać zaliczone w poczet składników majątku przedsiębiorstwa.

Amortyzacji środków trwałych firmy podlegają zatem:

  • nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • środki transportu;
  • maszyny służące do produkcji lub świadczenia usług;
  • inny sprzęt firmowy – kupiony, wynajmowany lub dzierżawiony.

Ważne jest to, aby każdy z tych składników był wykorzystywany ściśle do prowadzenia działalności, a więc bieżącej obsługi firmy i klientów. W razie kontroli na pewno zostanie to dokładnie sprawdzone.

Zapamiętaj!

Kolejną kwestią jest obowiązek wpisania takich składników majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas nie będzie możliwości amortyzacyjnego odliczania kosztów uzyskania przychodu.

Jakie są metody amortyzacji środków trwałych firmy?

Do wyboru mamy trzy podstawowe metody:

  • amortyzację liniową
  • amortyzację degresywną
  • odpis jednorazowy

Odpis jednorazowy przysługuje wyłącznie nowym firmom i przedsiębiorcom, którzy osiągają względnie niskie przychody roczne (stawka się zmienia, generalnie wynosi około 5 milionów złotych brutto). Warto jednak pamiętać o ograniczeniu wartości majątku podlegającego jednorazowemu odpisowi oraz o tym, że z tej metody nie skorzystamy w przypadku samochodów osobowych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Najpopularniejsza jest amortyzacja liniowa – polega ona na tym, że co miesiąc przedsiębiorca odlicza równą kwotę odpisu po wcześniejszym określeniu początkowej wartości środka trwałego. Przyjmuje się wówczas, że majątek ten zużywa się równomiernie przez cały okres jego użytkowania.

W przypadku amortyzacji degresywnej okres amortyzacji zostaje skrócony dzięki zastosowaniu wyższego współczynnika amortyzacji. Z tej metody korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy osiągający wysokie przychody, którym zależy na wygenerowaniu dużych kosztów.

Jeśli natomiast chodzi o używane środki trwałe, to w ich przypadku możliwe jest skrócenie okresu amortyzacji, ale maksymalnie do:

  • 24 miesięcy – środki o wartości do 25.000 złotych;
  • 36 miesięcy – środki o wartości od 25.000 do 50.000 złotych;
  • 60 miesięcy – pozostałe środki.

Powyższe okresy dotyczą jednak tylko maszyn, urządzeń i aparatów specjalistycznych. Dla pojazdów używanych okres amortyzacji może wynieść minimum 30 miesięcy, a dla budynków i lokali 10 lat.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie